Salariu de 150.000 de euro pentru manager român în China

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Un salariu de aproape 150.000 de euro pe an îl aşteaptă pe managerul român care ar fi selectat să lucreze ca director de calitate, la nivelul grupului, pentru cel mai mare producător de anvelope

Un salariu de aproape 150.000 de euro pe an îl aşteaptă pe managerul român care ar fi selectat să lucreze ca director de calitate, la nivelul grupului, pentru cel mai mare producător de anvelope auto din China.
Rudolf Fedorovici, consultantul agenţiei de "head-hunting" Advice Human Resources, firma care se ocupă de recrutare, spune că o asemenea oportunitate apare o dată pe an în România. "Interesant pentru noi este faptul că solicitarea pune la nivel de egalitate managerii români cu cei străini", spune Rudolf Fedorovici.
Adrian Stanciu, consultant şi partener al Ascendis, confirmă faptul că este într-adevăr vorba despre o oportunitate şi că un asemenea salariu nu ar fi putea fi obţinut pe plan local, pentru o poziţie similară. El plasează această funcţie pe undeva între midlle-management şi top management.
Biroul viitorului director de calitate al companiei chineze va fi în Shanghai, dar managerul va petrece 80% din timp în alte locaţii, estimează angajatorul. Candidaţii la acest post trebuie să aibă o diplomă de inginer, să aibă cel puţin 15 ani experienţă în producţie sau coordonare, din care ultimii şapte să fie într-o poziţie de conducere din domeniul industriei anvelopelor auto. Alte experienţe în domeniul industrial vor fi luate în considerare şi ele, dacă sunt de referinţă.
Directorul va conduce divizia de asigurare a calităţii şi va supraveghea operaţiunile din mai multe fabrici din regiunea Asia-Pacific. Candidatul trebuie să aibă abilităţi interpersonale, pentru prezentări şi de comunicare. Fluenţa în limba engleză este necesară, iar cunoaşterea limbii chineze, chiar dacă nu este o cerere, reprezintă un avantaj.
Posibilităţile de dezvoltare sunt enorme, nu numai de ordin profesional, ci şi material, apreciază Fedorovici. Pe lângă salariu, se va mai oferi şi un bonus variabil, precum şi o alocaţie pentru cazare şi transport.
Cu toate acestea, Fedorovici apreciază găsirea omului potrivit ca o misiune foarte dificilă. Candidatul ar trebui să aibă capacitatea de a înţelege ce se întâmplă în domeniul producţiei anvelopelor la nivel global şi să poată coordona sute de specialişti din diverse locaţii.
Înfiinţată în 1930, compania angajatoare este un conglomerat cu activităţi-cheie în diverse industrii. Ea şi-a stabilit rădăcinile în domeniul imobiliar şi comerţ în Singapore, dar s-a extins în alte sectoare industriale în Asia, Australia şi Statele Unite. Grupul activează în China de la începutul anilor 1990 şi a devenit cel mai mare producător de anvelope auto din ţară, prin creştere organică şi achiziţii. Are fabrici şi birouri în cele mai multe dintre oraşele mari din China, având sediul în Shanghai, dar are birouri şi în Statele Unite şi Europa.

Economie

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite