România nu a exploatat, anul trecut, în plină criză, avantajele oferite de cursul valutar flexibil, sunt de părere analiştii grupului financiar ING. Analiştii estimează un curs de 4,1 lei/euro până la sfârşitul acestui an.
Economia României a suferit anul trecut o contracţie a Produsului Intern Brut (PIB) de aproape 8%, faţă de o scădere medie de 4,1% la nivelul ţărilor din Europa Centrală şi de Est, informează datele ING.
Pentru sfârşitul primul trimestru din 2010, analiştii ING preconizează un curs de 4,15 lei/euro, mult mai bun faţă de estimările de anul trecut, când vizau o rată de schimb de 4,4 lei/euro. De asemenea, pentru sfârşitul lui 2010 banca mizează pe o rată de 4,1 lei/euro.
Totodată, scăderea economică din 2009 este cu mult mai abruptă decât declinul mediu de 3,2% înregistrat de statele central-est europene cu un curs valutar flexibil, spun analiştii ING.
„România ar fi trebui să aibă performanţe mai bune datorită mai multor factori, printre care se numără unele din cele mai reduse niveluri ale creditului şi exporturilor, raportate la PIB. Contracţia din România pare să fie depăşită ca ritm doar de cele înregistrate în ţările baltice", se arată în studiul ING.
Pentru anul în curs, analiştii estimează că avantajele cursului valutar flexibil ar putea fi de asemenea anulate, determinând o nouă evoluţie a economiei sub media regiunii, excluzând ţările baltice, care au avut anul trecut contracţii economice apropiate de 20%. Astfel, analiştii băncii prognozează o creştere economică de 0,5% în România pentru 2010, faţă de un avans mediu estimat la 1,5% pentru Europa Centrală şi de Est, respectiv creşteri de 1,8% în regiune excluzând statele baltice, şi de asemenea 1,8% în ţările cu un curs valutar flotant.
Banca Naţională a stabilit pentru marţi un curs de referinţă de 4,1383 lei/euro, în scădere cu 2,96 bani faţă de şedinţa anterioară, la minimul ultimelor opt luni.
Presa italiană: Economia românească dă semne de redresare
Economia românească începe să dea semne de redresare uşoară, demonstrată şi de o creştere a nivelului exporturilor în octombrie 2009, relatează site-ul italian de ştiri financiare portalino.it. „În octombrie 2009, producţia industrială din România a crescut cu 0,2% faţă de luna precedentă, graţie unei bune performanţe înregistrate în sectorul producţiei de autovehicule, pe fondul creşterii cererii din partea ţărilor din vestul Europei", informează portalul Italian.
Sectorul industrial va creşte probabil în continuare, având în vedere evoluţia exporturilor, însă problema principală a devenit reducerea deficitului, conform aceleiaşi surse, care citează opinia economistului şef al ING România, Alexandru Chidesciuc.
Totodată, jurnaliştii italieni punctează faptul că în martie este aşteptată şi confirmarea tranşei a treia din împrumutul de la Fondul Monetar Internaţional (FMI), blocată până acum din cauza incertitudinilor de pe scena politică. Însă FMI insistă pe reducerea deficitului bugetar la 5,9% în 2010, obiectiv greu de atins, existând previziuni care vorbesc de un nivel de 7,6%.



















* click pe imagine pentru reincarcare daca nu intelegi scrisul.
Trimite Anuleaza