Adevarul.ro

Adevarul pentru
iPhone, iPad si Android

Guvernul amână certificatul energetic la locuinţe

12 mai 2010, 14:18 |  Autor: Iulian Buduşan | 

Din vară se introduce certificatul energetic la locuinţe

Din vară se introduce certificatul energetic la locuinţe

 

Guvernul a amânat, în şedinţa de miercuri, decizia ca certificatul energetic solicitat la operaţiunile de vânzare, achiziţie sau închirierea de locuinţe să fie introdus începând cu 15 iunie.

Ministerul Dezvoltării a anunţat, printr-un comunicat de presă, că Guvernul a aprobat introducerea certificatului începând cu 15 iunie, dar instituţia a revenit ulterior, precizând că membrii Guvernului au avut, miercuri, o discuţie referitoare la proiectul de ordonanţă de urgenţă propus de minister cu privire la introducerea certificatelor energetice în tranzacţiile imobiliare şi că s-a decis amânarea aprobării acestui proiect de act normativ.

"Referitor la comunicatul de presă transmis anterior, referitor la certificatele energetice, revenim cu urmatoarele precizări: membrii Guvernului au avut o discuţie referitoare la proiectul de ordonanţă de urgenţă propus de Ministerul Dezvoltării cu privire la introducerea certificatelor energetice în tranzactţile imobiliare şi s-a decis amânarea aprobării acestui proiect de act normativ. Vă mulţumim pentru înţelegere", se arată în al doilea comunicat al ministerului.

Prin certificat, potenţialul cumpărător sau chiriaş este informat asupra performanţei energetice a apartamentului. Documentul este valabil 10 ani de la data emiterii şi se elaborează de către auditori energetici pentru clădiri, persoane fizice atestate.

Pentru elaborarea certificatelor au fost atestaţi tehnico-profesional, până la 30 aprilie 2010, un număr de 767 specialişti ca auditori energetici pentru clădiri.

Legea 372/2005 prevede că la încheierea oricărui contract de vânzare-cumpărare sau închiriere pentru clădirile de locuit familiale şi apartamentele din blocurile de locuinţe va fi obligatorie prezentarea certificatului de performanţă energetică al clădirii.

Legea urma să intre în vigoare la 1 ianuarie 2010, dar Guvernul a decis să amâne cu un an, până la 1 ianuarie 2011, termenul de la care statul impune obligativitatea certificatului energetic. Amânarea a fost decisă după ce
Uniunea Naţională a Notarilor Publici din România a avertizat că certificatul va majora preţul caselor vechi cu 5-10% şi va bloca tranzacţiile.

Ulterior însă s-a constatat că România trebuie să preia recomandările Parlamentului European stabilite prin Directiva privind performanţa energetică a clădirilor, prin introducerea acestui certificat de la 1 martie 2010.

Introdu codul de mai jos:


* click pe imagine pentru reincarcare daca nu intelegi scrisul.



Trimite Anuleaza
TRIMITE
0 comentarii
 
     

    Sabin Orcan

    Nu, titlul nu reprezintă intenţia autorului. Nici nu mă gândeam la demisia proaspăt desemnatului premier, Mihai Răzvan Ungureanu. Deşi pretexte s-ar găsi, la o adică... Continuare

    Corupţia ca stare de fapt

    Liviu Avram

    Butada care caracterizează guvernările de stânga-dreapta din România: unii sunt prea hoţi, ceilalţi sunt prea proşti.

    Noapte bună, ţară dragă

    Dinu Patriciu

    Criza a creat oportunitatea reîntoarcerii la Europa unită a libertăţilor. În schimb, politicienii europeni ne-au aşezat pe drumul Europei imperiale.

    Ordin de zi pe unitate: demolaţi-l pe Ungureanu!

    Grigore Cartianu

    Există în România actuală o furie demolatoare care-şi trage seva din bezmetica tranziţie de la comunism la capitalism, de la dictatură la democraţie.

    Da svidanije, Felix!

    Radu Calin Cristea

    Scriam, în 2007, în „Adevărul", un comentariu cu titlul „Onoarea pătată a Rodicăi Culcer".

    Marea coafare

    Ion M. Ionita

    Schimbarea garniturii PDL îi face bine lui Ungureanu.

    Adevarul on Facebook
     
    anuntexpres.ro - widget 5 articole