Dan Ostahie şi-a trecut afacerile pe o firmă din Olanda

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Această dezvoltare a generat necesitatea unei structuri moderne care să permită unitatea strategică şi decizională pentru un întreg holding Dan Ostahie preşedintele Altex

Această dezvoltare a generat necesitatea unei structuri moderne care să permită unitatea strategică şi decizională pentru un întreg holding

Dan Ostahie
preşedintele Altex

Companiile deţinute de omul de afaceri Dan Ostahie au fost transferate, la sfârşitul anului trecut, către firma olandeză Bomenveld BV. Obiectul transferului l-au constituit pachetele majoritare de acţiuni pe care Ostahie le are la retailerul de electronice şi electrocasnice, Altex, la compania de transport "8TIM", precum şi la divizia de imobiliare "Real Estate. Nu este însă vorba de o înstrăinare a acestor societăţi, ci doar de un transfer, întrucât Bomenveld BV este controlată tot de Ostahie. Contactat telefonic, omul de afaceri a justificat această decizie prin necesitatea realizării unei structuri de tip holding, pe fondul expansiunii businessului. "Această dezvoltare a generat necesitatea unei structuri moderne care să permită unitatea strategică şi decizională pentru un întreg holding", a declarat, pentru Adevărul, Ostahie. Concernul Bomenveld include în prezent şi firme precum Credex Finanţări S.A. - instituţie finanţatoare în asociere cu Raiffeisen, 8TIM S.A. - societate de transport intern şi internaţional de mărfuri sau Real Estate SRL. Operaţiunea realizată facilitează accesul pe alte pieţe, în condiţiile în care este ştiut că intenţia Altex este să se extindă în ţări precum Bulgaria, Moldova şi Serbia. Potrivit lui Ostahie, "această preluare se constituie într-o structură care permite ca holdingul să-şi dezvolte activitatea şi în ţări precum Bulgaria, Moldova, şi de ce nu Serbia". În plus, de pe poziţia unei structuri corporatiste, accesul la finanţare este mai facil.

În România, lipseşte legea holdingului

Dar ce pregăteşte Ostahie prin această operaţiune? Pe de o parte, acesta ar putea fi un pas firesc spre o eventuală listare la Bursă, însă ar putea la fel de bine să reprezinte un pas la fel de firesc spre mult trâmbiţata vânzare a unui pachet de acţiuni din Altex. Decizia de a trece la această operaţiune ar putea fi motivată şi de faptul că un asemenea proces este imposibil de realizat în ţara noastră, care nu are nici în prezent, o lege a holdingului. Discuţiile pe această temă durează de peste opt ani de zile, însă autorităţile nu au iniţiat nimic concret în acest sens. Potrivit unei declaraţii din 2006 a ministrului de finanţe, Sebastian Vlădescu, legea holdingului ar putea deveni o prioritate în acest an. "Legea holdingului nu este astăzi o prioritate, dar la începutul anului viitor ne vom apleca cu mai multă atenţie asupra acestui lucru", a declarat Vlădescu în octombrie anul trecut. O lege o holdingului reprezintă unul dintre mijloacele de stimulare în România a întreprinderilor mari. În plus, o lege a holdingului ar permite o serie de facilităţi pe care asociaţiile de firme nu le au în prezent. De exemplu, o astfel de lege ar permite ca o societate să închidă sau să deschidă o filială din proprie iniţiativă. (Irina Bolboacă)

Economie

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite