Adevarul.ro

Adevarul pentru
iPhone, iPad si Android

2011: Mai puţini restanţieri la bănci, restanţe mai mari cu 36%

7 februarie 2012, 11:01 |  Autor: Adina Vlad | 

Cuvinte cheie: credite, banca nationala a romaniei, restante, euro, banci, criza economica,

Aproape trei sferturi din restanţe aveau la sfârşitul anului trecut întârzieri mai mari de 90 de zile

Aproape trei sferturi din restanţe aveau la sfârşitul anului trecut întârzieri mai mari de 90 de zile

 

Aproape 31.000 de români au reuşit să scape anul trecut de restanţele la bănci şi instituţii financiare nebancare (IFN), însă alţii s-au afundat şi mai mult în datorii. Numărul de persoane fizice care înregistrau restanţe la creditele contractate de la bănci a scăzut până la 689.906 persoane la finele anului trecut, însă valoarea ratelor cu întârziere la plată a crescut în 2011 cu 36,5%, până la echivalentul a 1,72 miliarde de euro.

Şi numărul de restanţe a înregistrat o scădere anul trecut, cu 7%, până la 977.434, potrivit datelor publicate de Banca Naţională a României. Cele mai multe restanţe la plata ratelor sunt pentru creditele în lei, respectiv 3,06 miliarde de lei, în creştere cu 14,4%.

Totuşi, cel mai semnificativ avans s-a înregistrat la creditele în alte valute (franci elveţieni şi yeni), cu 78%, până la echivalentul a 339 milioane de euro (1,47 miliarde de lei). Restanţele la creditele în euro au crescut anul trecut cu 48,5%, până la 673 de milioane de euro (echivalentul a 2,927 miliarde de lei).

Aproape trei sferturi din restanţele înregistrate de români la creditele contractate de la băncile comerciale aveau la sfârşitul anului trecut întârzieri mai mari de 90 de zile.

Introdu codul de mai jos:


* click pe imagine pentru reincarcare daca nu intelegi scrisul.



Trimite Anuleaza
TRIMITE
0 comentarii
 
     

    Uitaţi de „made in China“. De ce-şi mută marii producători de haine fabricile în România şi Moldova

    Mai multe state est-europene au reuşit să atragă mari companii de textile, care preferă să-şi ...

    Banca de Economii, trasă în jos de datornici

    Cota creditelor neperformante în portofoliul instituţiei financiare cu capital de stat a crescu ...

    Peste 700.000 de români sunt restanţieri la bănci. Creditele în franci dau cele mai mari bătăi de cap

    Numărul persoanelor care înregistrează restanţe la creditele contractate de la bănci a continua ...

    GALERIE FOTO Au fost prezentaţi candidaţii Forumului Democrat al Germanilor

    Reprezentanţii Forumului Democrat al Germanilor spun că se angajează în competiţia electorală ...


    Adevarul on Facebook

    Constantin Iftime

    Realitatea străzii, uneori, e plină de bătrâni şi de adolescenţi, alteori de oameni fără mulţumire, care vibrează de nevroze. Oamenii au multe libertăţi, dar nu-s fericiţi. Uneori, şi un lucru neînsemnat poate să-i dezechilibreze. Continuare

    Politicienii care este

    Grigore Cartianu

    Acest articol n-ar fi existat dacă urechile autorului său n-ar fi biciuite, seară de seară, de un cuvânt folosit de politicieni precum bisturiul chirurgical de către ţapinari: „datorită“.

    Du-te acasă, bodyguard!

    Petre Barbu

    Şi am uitat, la dracu’!, să mă iubesc şi să-mi iubesc îngerul meu păzitor.     

    Se poartă căpuşele

    Simona Catrina

    Mi-amintesc de un amic bun ca un corn cald, generos şi chitit pe o viaţă onestă, îndrăgostit ghem de o colegă de facultate.

    Papagalul lui Flaubert

    Andrei Craciun

    Am aniversat de curând, în tăcere, fără fast, ba chiar fără niciun martor, un deceniu de când sunt flaubertian.

    Restauraţia

    Liviu Avram

    Cel mai norocos personaj din procesul Trofeul Calităţii este Adrian Năstase.

     
    anuntexpres.ro - widget 5 articole