Adevarul.ro

Adevarul pentru
iPhone, iPad si Android

Finaliştii de la Eurovision, caricaturizaţi de Popa Popas

4 martie 2010, 15:54 |  Autor: Aura Clara Marinescu | 

Cuvinte cheie: bucureşti, repetiţii, eurovision, pregătiri, caricaturi,

Paula Seling şi Ovi în viziunea lui Ştefan Popa Popas

Paula Seling şi Ovi în viziunea lui Ştefan Popa Popas

 

Înainte de finala de sâmbătă, concurenţii fac ultimele vocalize. Pregătiri, emoţii şi cadouri, aşa a început săptămâna dedicată concursului naţional pentru desemnarea câştigătorului care va merge la Oslo.

CLICK AICI PENTRU FOTOGALERIE

Evenimentul coprodus de Televiziunea Română şi ziarul „Adevărul“ se apropie de final. Sâmbătă, 6 martie, TVR 1 va transmite de la Circul Globus, Selecţia Naţională Eurovision 2010, spectacol live, la finalul căruia va fi aleasă piesa ce va reprezenta România la concursul Eurovision de la Oslo. Amfitrioni vor fi Valentina Pelinel şi Horia Brenciu, ajutaţi din Camera Verde de Gianina Corondan.
 
Pregătirile sunt în toi

Astăzi, primii opt concurenţi au început repetiţiile pe scena de la Circul Globus. Mâine toată ziua se va repeta, iar seara se încheie cu Horia Brenciu Band, unii dintre invitaţii show-ului de sâmbătă. Olsen Brothers din Danemarca, câştigătorii ediţiei Eurovision din 2000, vor cânta vineri, într-o repetiţie în regim de direct, de la ora 21.00. La concursul din 6 martie va fi disputat şi autoturismul Seat Ibiza, premiul oferit compozitorului de firma Alto Syncro.

Piesa câştigătoare va fi aleasă de telespectatori (50 % televot) şi jurii de specialitate (50%). În premieră, TVR va avea cinci jurii de specialitate (în Bucureşti, Cluj, Iaşi, Timişoara şi Craiova), formate din specialişti.

După ce TVR a oferit mărţişoare muzicale în direct, luni, la emisiunea Eurofan, caricaturistul Ştefan Popa Popas s-a gândit să creioneze chipurile finaliştilor de la Eurovision, chiar dacă are un program încărcat.

„Am tot auzit de Cerbul de Aur, de Eurovision, şi m-am gândit să fac ceva. Mă leagă o frumoasă prietenie de cei din TVR şi-mi place să-i ajut pe români cât pot“, a declarat, pentru „Adevărul de Seară“, Ştefan Popa Popas.

Care sunt cititorii „Adevărul“ care merg la Oslo

Ziarul „Adevărul“ va anunţa luni, 8 martie, numele celor doi câştigători ai concursului „Premiul de Popularitate Selecţia Naţională Eurovision 2010“. Competiţia a avut ca miză două excursii la Oslo, oraşul în care va avea loc confruntarea finală.

Cei doi câştigători vor merge la Oslo la data de 27 mai şi vor avea acces în sală, la cea de-a doua semifinală a concursului, dar şi la marea finală din 29 mai.

Ei vor fi cazaţi acolo la un hotel de patru stele. Concursul s-a desfăşurat în perioada 8-25 februarie 2010, în ziarul „Adevărul“ şi pe site-ul www.adevarul.ro, iar cititorii au votat melodia preferată. 

Introdu codul de mai jos:


* click pe imagine pentru reincarcare daca nu intelegi scrisul.



Trimite Anuleaza
TRIMITE
0 comentarii
 
     

    Popa Popa’s intră în Guiness Book cu pufuleţii de Băicoi

    Caricaturistul Ştefan Popa Popa’s vrea să doboare un nou record: cel mai mare tiraj de caricatu ...

    Alba Iulia: Anca Sas, artista care l-a caricaturizat pe Ştefan Popa Popa’s

    Anca Sas este elevă în clasa a VIII-a la Şcoala „Mihai Eminescu“ din Alba Iulia şi este pasiona ...

    Popa’S Academy încearcă să intre în Cartea Recordurilor fără Popa Popa’S FOTO

    Caricaturistul Ştefan popa Popa'S nu a ajuns la Bistriţa pentru a participa la maratonul de car ...

    Elveţia ar putea introduce francul de aur

    Parlamentul din Elveţia a început marţi dezbaterile cu privire la proiectul introducerii în ţar ...

    FOTO Caricaturisul Ştefan Popa Popa’ s : „Mă consider vidanjorul-şef al ţării“

    Cel care a făcut portretele preşedinţilor Bush, Chirac, Gorbaciov şi Putin se simte neînţeles ş ...

    Ghiţă Falcă, achitat în primă instanţă

    Primarul municipiului Arad, Gheorghe Falcă (foto), a fost achitat, marţi, de Tribunalul Alba î ...

    Război în lumea caricaturiştilor: Vechiul record a lui Ştefan Popa Popa’s este ameninţat

    Timişoreanul Radu Cleţiu aruncă mănuşa deţinătorului Guiness Book, Ştefan Popa Popa’s, pentru u ...

    VIDEO Dispozitivul care te va face să-ți arunci la gunoi mouse-ul și tastatura

    Uitaţi de tastatură şi de mouse, pentru că o firmă americană este pe cale să lanseze un produs ...


    Adevarul on Facebook

    Mălin Bot

    Instalarea prim-ministrului pupilă Victor Ponta, la Guvern, în fostul birou al mentorului-inculpat Adrian Năstase, capătă un înţeles simbolic aparte astăzi, după manevrele de la Inspectoratul de Stat în Construcţii. Continuare

    Politicienii care este

    Grigore Cartianu

    Acest articol n-ar fi existat dacă urechile autorului său n-ar fi biciuite, seară de seară, de un cuvânt folosit de politicieni precum bisturiul chirurgical de către ţapinari: „datorită“.

    Du-te acasă, bodyguard!

    Petre Barbu

    Şi am uitat, la dracu’!, să mă iubesc şi să-mi iubesc îngerul meu păzitor.     

    Se poartă căpuşele

    Simona Catrina

    Mi-amintesc de un amic bun ca un corn cald, generos şi chitit pe o viaţă onestă, îndrăgostit ghem de o colegă de facultate.

    Papagalul lui Flaubert

    Andrei Craciun

    Am aniversat de curând, în tăcere, fără fast, ba chiar fără niciun martor, un deceniu de când sunt flaubertian.

    Restauraţia

    Liviu Avram

    Cel mai norocos personaj din procesul Trofeul Calităţii este Adrian Năstase.

     
    anuntexpres.ro - widget 5 articole