„Vagabondul milionar”, în librării şi cinematografe

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Cartea lui Vikas Swarup va fi lansată astăzi, la ora 12.00, la magazinul Diverta Magheru, iar pelicula de Oscar va intra în cinematografe, începând de vineri. „Slumdog Millionaire”, regizat de britanicul Danny Boyle, a câştigat anul acesta opt premii Oscar, patru Globuri de Aur şi şapte trofee BAFTA.

Romanul care a stat la baza filmului „Slumdog Millionaire“ a fost scris de Vikas Swarup, născut în 1963, la Allahabad, India. Cartea, deja bestseller internaţional, a fost tradusă până acum în 40 de ţări, cele mai recente apariţii fiind în română (la editura Taj Books & Media), greacă şi slovacă. Traducerea volumului îi aparţine criticului de film Irina Margareta
Nistor.

Prima lansare are loc astăzi, la ora 12.00, la magazinul Diverta Magheru din Bucureşti. La eveniment va participa Excelenţa Sa Debashish Chakravarti, ambasadorul Indiei în România, „coleg de breaslă” cu scriitorul Vikas Swarup, la rândul său diplomat de carieră.

A doua lansare a romanului se va desfăşura la Cinema Studio, sub titlul „Seara Indiană”, vineri 13 martie, la ora 20.00, în prima zi de proiecţie cu public a filmului.

Carte şi film de succes

Romanul „Slumdog Millionaire“, despre care cotidianul francez „Le Figaro“ a spus că este „nebunesc, amuzant, fantastic”, a câştigat „Boeke Prize” (Africa de Sud), în anul 2006, „Premiul Publicului” la Salon du Livre, Paris 2007, şi a fost inclus de „Exclusive Books” între cele „101 Cărţi de citit înainte să mori”.

Washington Post l-a descris ca fiind „un amestec straniu de dulce şi amar... Comic, într-un mod excentric şi original”.

image

Danny Boyle (în vârstă de 52 de ani), regizorul filmelor „Trainspotting”, „The Beach” sau „28 Days Later”, a adaptat pentru cinema povestea lui Jamal Malik, un orfan în vârstă de 18 ani, care a venit din mahalaua Mumbaiului să câştige potul cel mare la varianta indiană a concursului „Vrei să fii milionar?”.

Prin ochii tânărului Jamal, este prezentată o Indie cu cerşetori, cu străzi îmbâcsite, dar şi cu zgârie-nori ridicaţi printre ruine şi grămezi de gunoaie, imaginile derulându-se într-un ritm alert, pe o muzică captivantă.

Începând de vineri, 13 martie, filmul „Slumdog Millionaire” va fi distribuit de MediaPro în cinematografele Hollywood Multiplex, Movieplex, The Light, Studio, din Capitală, iar în Cluj, la Cinema Odeon şi Cinema City. 

Carte la preţ promoţional

Romanul „Vagabondul milionar”, scris de indianul Vikas Swarup, costă 35 de lei în librării, însă la lansare va avea o reducere de 20 %.

Cultură

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite