Adevarul.ro

Adevarul pentru
iPhone, iPad si Android

VIDEO Cele trei nume ale pisicii

28 iulie 2009, 21:21 |  Autor: Victoria Anghelescu  | 

VIDEO Cele trei nume ale pisicii

VIDEO Cele trei nume ale pisicii

 

Editura Humanitas a lansat ediţia aniversară a volumului „Cartea lui Moş Oposum despre Pisicile Poznaşe“, care aparţine scriitorului american T.S. Eliot. Împlinirea a 70 de ani de la ediţia princeps a volumului, semnat de laureatul Premiului Nobel din 1948, a fost marcată de apariţia lui, în luna iulie, în mai multe ţări.

În 1939, T.S. Eliot a publicat o culegere de versuri sprinţare, în care fantezia şi umorul se regăsesc în egală măsură. Scrise iniţial pentru finii lui, poemele din „Old Possum’s Book of Practical Cats“ (titlul versiunii româneşti este „Cartea lui Moş Oposum despre Pisicile Poznaşe“) au cucerit publicul adult, capabil să înţeleagă şi să guste inventivitatea autorului.

Old Possum era numele cu care a semnat T.S. Eliot cartea, nume menit să adauge un grăunte de umor. Ediţia princeps avea, pe copertă, un desen semnat de Eliot însuşi. Succesul imens a dus la reeditarea cărţii în 1940.

Textelor pline de savoare li se adăugau, de această dată, o serie de ilustraţii semnate de graficianul Nicolas Bentley (1907-1978), celebru pentru desenele sale pline de umor din cărţi, dar şi din reviste. Deşi a ilustrat peste 70 de volume, faimoase au rămas imaginile pentru această carte a lui Eliot.

Au trecut peste 40 de ani până la o nouă ediţie (1982), îmbogăţită cu desenele scriitorului şi artistului vizual american Rdward St. John Gorey (1925-2000). Ediţia din acest an, din toate ţările, este ilustrată de celebrul grafician german, stabilit în Anglia, Axel Scheffler.

Societatea felinelor

Cartea cuprinde 15 poeme despre psihologia şi viaţa socială a pisicilor. Prima poezie  este dedicată celor trei nume ale pisicii, unul comun, ca Peter sau Augustus, unul bizar, care o face „să-şi ţină coada perpendicular,/Sau să-şi înfoaie mustaţa, mândră de sine“, şi unul pe care „Doar PISICA ÎNSĂŞI ÎL ŞTIE“.

Urmează relaţiile diverselor pisici – Tanti Pisi-Pozna, Moş Deuteronomie, Domnul Mistofelis, Plesnifor Jones sau Motanul Morgan - cu şoarecii pe care îi învaţă cum să se poarte, cu şpiţii şi cu mopşii sau cu stăpânii. Iar petrecerea timpului şi ierarhia pisicească amintesc, desigur, de lumea oamenilor. Succesul cărţii a determinat transpunerea ei în spectacole.

Premii postume

În 1954, Alan Rawsthorne a compus muzica pentru şase poe­me ale cărţii, într-un spectacol cu recitator şi orchestră. Cea mai inspirată folosire a poemelor lui T.S. Eliot se datorează însă lui Andrew Lloyd Webber, care a montat în West End şi pe Broadway, musicalul „Cats“ („Pisici“), spectacolul cu cea mai lungă viaţă pe Broadway.

Pe lângă poeme din „Pisicile Poznaşe“, el a introdus şi câteva personaje din poezii nepublicate ale autorului. În 1983, T.S. Eliot a primit, postum, două Premii Tony pentru poemele folosite în „Cats“.

Pisicile, la Operetă

Duminică, 2 august, la ora 20.00, în concertul de arii celebre oferit de Teatrul Naţional de Operetă în Parcul Herăstrău din Bucureşti, Bianca Ionescu va cânta aria „Memory“ din musicalul „Cats“ de Andrew Lloyd Webber, pe un poem din „Cartea lui Moş Oposum despre Pisicile Poznaşe“, de T.S. Eliot.

Un inovator în literatura anglo-saxonă

Poetul, dramaturgul şi criticul literar american T.S. Eliot (1888-1965) a fost distins, în 1948, cu Premiul Nobel pentru Literatură. Argumentul juriului a fost „contribuţia sa remarcabilă, de pionierat, la poezia zilelor noaste“. În 1927, scriitorul a renunţat la cetăţenia americană pentru cea britanică. 

Dintre scrierile sale, cel mai mare succes l-au avut: „Ţara pustie“ (1922), „Miercurea Cenuşii“ (1930), „Omor în catedrală“ (1935) „Patru cvartete“ (1943). Este considerat iniţiatorul poeziei moderne anglo-americane, prin creaţia sa şi prin întreaga atitudine critică.










Introdu codul de mai jos:


* click pe imagine pentru reincarcare daca nu intelegi scrisul.



Trimite Anuleaza
TRIMITE
0 comentarii
 
     

    O nouă escrocherie pe internet de pe un site fals de ştiri

    Pe un site este prezentată povestea unei femei din Braşov care a reuşti să câştige mii de dolar ...

    Un Premiu Nobel anglo-american

    Scriitorul american T.S. Eliot a primit în 1948 prestigioasa distincţie pentru literatură. Stab ...


    Mălin Bot

    Instalarea prim-ministrului pupilă Victor Ponta, la Guvern, în fostul birou al mentorului-inculpat Adrian Năstase, capătă un înţeles simbolic aparte astăzi, după manevrele de la Inspectoratul de Stat în Construcţii. Continuare

    Adevarul on Facebook

    Politicienii care este

    Grigore Cartianu

    Acest articol n-ar fi existat dacă urechile autorului său n-ar fi biciuite, seară de seară, de un cuvânt folosit de politicieni precum bisturiul chirurgical de către ţapinari: „datorită“.

    Du-te acasă, bodyguard!

    Petre Barbu

    Şi am uitat, la dracu’!, să mă iubesc şi să-mi iubesc îngerul meu păzitor.     

    Se poartă căpuşele

    Simona Catrina

    Mi-amintesc de un amic bun ca un corn cald, generos şi chitit pe o viaţă onestă, îndrăgostit ghem de o colegă de facultate.

    Papagalul lui Flaubert

    Andrei Craciun

    Am aniversat de curând, în tăcere, fără fast, ba chiar fără niciun martor, un deceniu de când sunt flaubertian.

    Restauraţia

    Liviu Avram

    Cel mai norocos personaj din procesul Trofeul Calităţii este Adrian Năstase.

    VIDEO "Dacii - Adevăruri tulburătoare 2012": filmul, vizionat de sute de mii de români, răstoarnă istoria

    „Istoria României se bazează pe un lung şir de falsuri?" Răspunsurile oferite în documentar au provocat o veritabilă frenezie: peste 360.000 de vizualizări, aproape 800 de comentarii.

     
    anuntexpres.ro - widget 5 articole