Adevarul.ro

Adevarul pentru
iPhone, iPad si Android

Un român, maestru în arta măştilor veneţiene

8 februarie 2010, 19:22 |  Autor: Cristiana Tudor | 

Cuvinte cheie: marian ontiu, masti carnaval, rio de janeiro, baia mare,

 „Ca’Macana”, atelierul în care creează artistul român

„Ca’Macana”, atelierul în care creează artistul român

 

Un fost sticlar din Baia Mare îi ajută pe participanţii la carnaval să se costumeze cât mai original. Marian Onţiu (45 de ani) confecţionează de mai bine de opt ani măşti pentru carnaval. lucrează la unul dintre cele mai mari magazine de profil din Veneţia.

Artistul român aplică reduceri la măştile pe care le vinde conaţionalilor care intră în „Ca'Macana", atelierul său situat în cartierul Cannaregio, pe drumul dinspre Gara Veneţiei spre Piaţa San Marco.

Marian Onţiu, numit de prieteni Nicu, a plecat în urmă cu nouă ani din satul său natal, Fărcaşa, aflat la 27 de kilometri de Baia Mare. A ajuns în Italia cu „bani grei pe atunci", o viză de 3.500 de mărci. Bărbatul recunoaşte că la început i-a fost greu „să prindă" secretele acestei meserii. „În România am făcut cu totul altceva. Eu am venit să lucrez în construcţii şi uite că am ajuns să fac cu totul altceva", povesteşte amuzat românul.

Face măşti, dar vede carnavalul la televizor

La început, el a lucrat la patronul său, Carlos Brassesco, la modificarea casei şi încet-încet a început să lucreze şi în atelierul de măşti.
 „În România eram sticlar, era cu mult diferit faţă de ce sunt măştile la Veneţia. Însă nevoia te învaţă multe", spune râzând Marian Onţiu, singurul român care lucrează măşti de carnaval. Acestea sunt realizate în mare parte de veneţieni sau rareori de albanezi.

Acum, în perioada carnavalului, turiştii vin într-un număr mai mare la Veneţia, dar nu la fel ca în anii trecuţi.„De carnaval este mai mult de lucru, însă criza se simte profund. Ba mai mult, preţurile la măşti faţă de anul trecut s-au micşorat, pentru că încerci să faci reduceri la vânzare. Turismul în Veneţia nu mai este ce a fost cândva. Vine lumea, dar nu mai cheltuieşte ca altădată. Criza se simte la buzunar, ne loveşte pe toţi", explică Marian.

Pe Aceeaşi Temă

Marian Onţiu lucrează măşti de carnaval la Veneţia 

Anul acesta, de carnaval, cel mai bine se vând măştile cu pene, ochelarii şi măştile lui Zorro. „Eu văd carnavalul doar la televizor şi în ziar", povesteşte Marian. Asta şi pentru că, în această perioadă, el lucrează până seara târziu.

Reduceri pentru români

În privinţa turiştilor români, Marian Onţiu spune că în 2002-2003 erau puţini. „Cu trei-patru ani în urmă, veneau foarte mulţi din Bucureşti şi din partea de sud a ţării. Acum, cu criza, sunt mai puţini", declară, din atelierul său, bărbatul. În această categorie nu intră însă şi românii care iniţial vin la rude în Peninsulă şi, pentru o zi - două, la Veneţia.

Marian este întotdeauna încântat de clienţii români: „Nu uiţi niciodată unde te-ai născut şi normal că mă bucur când îi văd". Însă el nu le vorbeşte în română imediat cum îi vede. Îi lasă să aleagă un obiect şi, la casă, îi anunţă că beneficiază de o reducere. Abia atunci le spune că este român. „Am încercat întotdeauna să-i tratez cât mai bine posibil", mărturiseşte băimăreanul. Chiar şi patronul italian este de acord cu acest discount pentru clienţii de naţionalitate română.

"Turismul înVeneţia nu mai este ce a fost cândva. Vine lumea, dar nu mai cheltuieşte ca altădată."
Marian Onţiu
meşteşugar

Introdu codul de mai jos:


* click pe imagine pentru reincarcare daca nu intelegi scrisul.



Trimite Anuleaza
TRIMITE
0 comentarii
 
     

    Tinerii îşi pot închiria costumele de Halloween cu preţuri cuprinse între 40 şi 70 lei

    Sărbătoarea de Halloween se apropie, iar maramureşenii, mari amatori de petreceri şi obiceiuri ...


    Adevarul on Facebook

    Constantin Iftime

    Realitatea străzii, uneori, e plină de bătrâni şi de adolescenţi, alteori de oameni fără mulţumire, care vibrează de nevroze. Oamenii au multe libertăţi, dar nu-s fericiţi. Uneori, şi un lucru neînsemnat poate să-i dezechilibreze. Continuare

    Politicienii care este

    Grigore Cartianu

    Acest articol n-ar fi existat dacă urechile autorului său n-ar fi biciuite, seară de seară, de un cuvânt folosit de politicieni precum bisturiul chirurgical de către ţapinari: „datorită“.

    Du-te acasă, bodyguard!

    Petre Barbu

    Şi am uitat, la dracu’!, să mă iubesc şi să-mi iubesc îngerul meu păzitor.     

    Se poartă căpuşele

    Simona Catrina

    Mi-amintesc de un amic bun ca un corn cald, generos şi chitit pe o viaţă onestă, îndrăgostit ghem de o colegă de facultate.

    Papagalul lui Flaubert

    Andrei Craciun

    Am aniversat de curând, în tăcere, fără fast, ba chiar fără niciun martor, un deceniu de când sunt flaubertian.

    Restauraţia

    Liviu Avram

    Cel mai norocos personaj din procesul Trofeul Calităţii este Adrian Năstase.

     
    anuntexpres.ro - widget 5 articole