(VIDEO) FOTBAL Internaționalul moldovean Eugen Cebotaru devine salvatorul Ceahlăului din Piatra Neamț

0
Eugen Cebotaru a jucat pentru Ceahlăul și în Liga 1 și în liga a doua

Într-un meci contând pentru etapa a XVI-a a campionatului României, Liga 1, fotbalistul basarabean Eugen Cebotaru a stabilit scorul final al meciului Ceahlăul - FC Târgu Mureș.

Deja în minutul 11 al meciului mijlocașul Bumba de la oaspeți a reușit să deschidă scorul spre dezamăgirea publicului local.

Discipolii lui Constantin Enache au au alergat aproape tot meciul după egalare, însă, doar cu șase minute până la final au reușit să evite o înfrângere. Portarul gorjenilor Dan Matei a respins copilărește un balon în față, iar Eugen Cebotaru a perfectat rezultatul de egalitate (1-1).

Într-un alt meci disputat duminică, FC Vaslui a obținut o importantă victorie cu scorul de 1-0 în disputa de pe teren propriu împotriva campioanei în exercițiu, Oțelul Galați. Antrenorul gazdelor, Viorel Hizo nu l-a folosit nici un minut pe al doilea internațional moldovean din Liga 1 a României, Denis Zmeu.

În alte meciuri disputate sâmbătă și duminică au fost înregistrate rezultatele: CFR Cluj - Mioveni 3-0, Voința Sibiu - Universitatea Cluj 0-0, FC Brașov - Astra Ploiești 2-0, Petrolul Ploiești - Pandurii Târgu Jiu 0-0, Concordia Chiajna - Gaz Metan Mediaș 0-0, Rapid București - Sportul București 2-0.

Mâine se va disputa eternul derby românesc între Steaua și Dinamo.