TENIS/ Moldoveanul Radu Albot impresionează la turneul din San Benedetto

0

Liderul tenisului de câmp din Moldova, Radu Albot participă, în aceste zile la turneul internațional de tip challenger, Carisap Cup, care se defășoară în Italia.

Sportivul nostru s-a confruntat, în prima rundă a competiției , cu experimentatul jucător argentinian Diego Junqueira, favoritul numărul 5. Radu a avut o prestație foarte bună, reușind să obțină o victorie dramatică în primul set (7-5). Sud-americanul nu a excelat nici în setul al doilea, fiind învins cu scorul de 3-6.

Astfel, Junqueira care în 2009 a urcat până pe locul 69 în clasamentul ATP iar în prezent ocupă treapta 103 a fost eliminat și a plecat acasă.

Conaționalul nostru a acces în runda secundă unde se va confrunta cu reprezentantul gazdelor, un alt tenismen cunoscut, Stefano Galvani, în vârstă de 34 de ani.