Sete de goluri în primul derby din 2011, în Republica Moldova. Dacia-Milsami 0-0

0

Zilele de miercuri din Divizia Naţională a campionatului republican de fotbal au fost reluate ieri, fiind disputate şase partide ale etapei a XXII-a. Derby-ul primei runde din 2011 a opus formaţiile Dacia Chişinău şi Milsami Orhei, aflate pe primele locuri în clasament.

Temperaturile reci nu au speriat galeriile ale celor două formaţii, dar şi numeroşii amatori ai fotbalului care nu au ezitat să asiste la derby.

Igor Dobrovolski şi Ştefan Stoica, antrenorii celor două echipe, au inclus în lotul de bază pe cei mai puternici jucători pe care îi au la dispoziţie, inclusiv fotbaliştii achiziţionaţi în iarnă. Fotbaliştii debutanţi au fost şi mai activi în teren, ratând ocazii clare de a înscrie.

ORHEENII, MAI HOTĂRÂŢI DUPĂ PAUZĂ

În prima repriză „lupii galbeni" s-au aflat mai mult în jumătatea de teren a oaspeţilor, dar la pauză scorul a fost intact 0-0. În mitanul secund, orheienii au ieşit mai hotărâţi la joc.

La câteva minute după pauză, Valentin Furdui a marcat pentru Milsami, însă centralul Sorochin a anulat golul pe motiv de offside. Până la finalul meciului, apărătorii şi portarii ambelor echipe au jucat foarte bine şi nu au admis marcarea golurilor pe stadionul Zimbru.

Rezultatul nul din meciul-derby avantajează echipa Sheriff, care a jucat, după închiderea ediţiei, cu Rapid Ghidighici.

Olimpia - FC Tiraspol: 0-4
Au marcat: Andrei Corneencov, 62, Vladimir Kilikevici, 65, Gheorghe Nicologlo, 68, Christopher Omoseibi, 90

Nistru - Iskra-Stal: 0-1
A marcat: Vladimir Uzbek, 44.