HALTERE/ Grănicerul moldovean Alexandru Șpac a fost la un pas de medalia europeană de bronz

0

Campionatele Europene de haltere din Kazan (Rusia) au continuat miercuri seara cu evoluția sportivilor din categoria de greutate de până la 69 kilograme.

Halterofilul bălțean Alexandru Șpac, colaborator al Serviciului de Grăniceri a evoluat în grupa „B" a concursului, unde a avut o prestație de invidiat, înregistrând rezultatele de 145 kilograme la „smuls" și 170 la „aruncat", respectiv un total de 315 kilograme. Deși nu era inclus în lista favoriților, cu un asemenea rezultat el a creat multe bătăi de cap liderilor, și chiar a fost foarte aproape de o medalie. În finalul concursului, atletul nostru s-a clasat pe locul patru.

Campion în această categorie de greutate a devenit reprezentantul gazdelor Vladislav Lukanin (332 kilograme la total), care a cucerit primul titlu pentru Rusia la turneul din Kazan. Pe locul secund s-a clasat Răzvan Martin (România), iar pe trei - albanezul Daniel Godelli, cel mai tânăr sportiv din categoria de până la 69 de kilograme.