(VIDEO) FOTBAL/ Dacia Chișinău este noua campioană a Republicii Moldova!!!

0

Istoria fotbalului moldovenesc a fost completată astăzi cu o nouă filă. După zece ani de dominare a echipei tiraspolene Sheriff, formația „lupilor galbeni" a obținut primul titlu de campioană a Diviziei Naționale.

Dacia Chișinău își asigurase matematic titlu încă de săptămâna trecută, însă pentru a organiza fiesta mai avea nevoie de un singur punct în etapa a XXXVII-a a competiției, meciurile căreia au avut loc astăzi.

Echipa antrenată de Igor Dobrovolski a jucat la Orhei, fiind găzduită de gruparea FC Costuleni. După o primă repriză fără goluri, jucătorii din Capitală au iuțit jocul după pauză și au înscris un singur gol, în minutul 55. Golul victoriei în actuala ediție de campionat poartă semnătura lui Ghenadie Orbu, cel mai bun marcator al anului trecut. Astfel, dacia are în prezent 86 de puncte, cu nouă mai multe decât Sheriff și, în ultimele două etape rămase, nistrenii nu au nici o șansă să urce pe primul loc în clasament.

Gruparea din Tiraspol a marcat tocmai șapte goluri, astăzi, în partida de la Tighina, cu Dinamo din acest oraș. Un hat-trick în această partgidă și-a trecut în cont Balima, Andre Dhiedhiou a reușit o dublă, rusul Nail Zamaliev a înscris un gol, iar tighineanul Badarlan s-a remarcat printr-un autogol.
Milsami, Olimpia, Zimbru și Iskra-Stal continuă lupta pentru medaliile de bronz și, simultan, un loc în preliminariile Europa League. Toate cele patru formații au obținut victorii în meciurile susținute.

Iată rezultatele consemnate în etapa a XXXVII-a: Nistru Otaci - Găgăuzia Comrat 1-2, Zimbru Chișinău - Sfântul Gheorghe Suruceni 3-0, Rapid Ghidighici - Iskra-Stal Râbnița 1-2, Dinamo Tighina - Sheriff Tiraspol 0-7, Academia UTM Chișinău - Olimpia Bălță 0-2, FC Costuleni - Dacia Chișinău 0-1 și FC Tiraspol - Milsami 0-1.