Derby incendiar în campionatul național de handbal feminin

0

Unul dintre cele mai frumoase meciuri de handbal ale sezonului, dar și din ultimii ani s-a jucat sâmbătă în sala Complexului sportiv al Universității de Stat de Educație Fizică și Sport.

Cele mai tari echipe din circuitul competițional feminin, Femina Sport Chișinău și PGU Tiraspol au disputat partida care urma, practic, să dezlege ecuația titlului în acest sezon.

Circa 200 de suporteri bine organizați și-au susținut frenetic favoritele pe durata întregului meci. În premieră națională, până în minutul șase scorul era 0-0, deși echipele au beneficiat și de lovituri de pedeapsă.

Sportivele din stânga Nistrului cu un plus evident de experiență s-au chinuit mult pentru a obține o victorie în fața junioarelor de la clubul Femina. Într-o luptă fără compromisuri cu toate ingredientele spectacolului incluse, PGU a învins cu scorul final 32-30 (la pauză 15-12) și s-au distanțat în fruntea clasamentului, având un avantaj de patru puncte.

La finele săptămânii următoare, Femina Sport va juca cu ULIM Chișinău, iar PGU Tiraspol va găzdui pe Academia Bălți.