DIVIZIA NAȚIONALĂ/ Victorie de moral pentru fotbaliștii din Comrat

0

În deschiderea etapei a 36-a a campionatului republican de fotbal, Divizia Națională, „lanterna roșie" Găgăuzia Comrat a reușit o victorie surprinzătoare în partida cu FC Costuleni.

Partida disputată pe stadionul Zimbru din Capitală a fost un derby al suferinței, or, echipa din Costuleni luptă pentru menținerea în Divizia Națională, iar gruparea găgăuză deja a retrogradat.

Meciul arbitrat la centru de Ruslan Muntean a început foarte bine pentru „leii" din Costuleni, care au deschis tabela încă în minutul 14. Decanul de vârstă al echipei, Marcel Reșitca a înscris primul gol al meciului.

Și totuși la vestiare, costulenenii nu au intrat cu un avans pe tabela de marcaj. Asta deoarece, în minutul 37, mijlocașul Djude Ocoie a înscris golul găgăuzilor.

În repriza secundă, golgeterul gazdelor Mihai Cojusea a marcat pentru gruparea din Comrat, din penalty, și a consemnat a cincea victorie pentru FC Găgăuzia în actualul sezon. Scor final 2-1.