Cu un portar mai puțin în fotbalul moldovenesc

0

Formația studenților chișinăuieni Academia-UTM a susținut în după amiaza zilei de azi al doilea meci de verificare din 2011. Discipolii cuplului de antrenori Oleg Bejenari și Vitalie Culibaba s-au confruntat, la complexul sportive al Universității Tehnice din Moldova cu formația Dinamo Tighina.

Gazdele au abordat cu multă responsabilitate partida și au obținut o victorie cu un scor concludent - 3-0. Astfel ei s-au reabilitat în fața fanilor, după înfrângerea suferită în primul amical disputant în anul curent (1-4 cu FC Costuleni).

Tânărul atacant Valeriu Ciupercă a deschis tabela în prima parte a jocului. După pauză și-a intrat "în pâine" Radu Gânsari. El a reușit o dublă în minutele 60 și 80. În primul mitan, antrenorii Academiei-UTM au testat mai mulți jucători noi aflați în probe.

Totodată, ex-internaționalul moldovean, portarul nistrenilor, Eugen Hmaruc, a părăsit buturile porții "dinamoviștilor" în favoarea unui coechipier mai tânăr și a evoluat pe post de jucător de camp.