BOX/ Aurul european este tot mai aproape de moldoveanul Veaceslav Gojan

0

Sportivul moldovean Veaceslav Gojan și-a confirmat încă o dată statutul de lider actual al boxului autohton. El este unicul component al naționalei tricolorilor care va evolua în finala Europenelor care se apropie de sfârșit la Ankara (Turcia).

Boxerul nostru s-a calificat în finala categoriei de greutate de până la 56 kilograme, asigurându-și deja o medalie de argint. În semifinale Gojan a trecut de reprezentantul României, Răzvan Andreiana și l-a învins cu scorul 12-9.

Astăzi, în meciul decisiv, moldoveanul se va duela cu Dmitri Poleanski , campion al Rusiei în 2010.

Talentatul sportiv din satul Grimăncăuți (raionul Briceni) va lupta într-o finală de competiție continentală de box, după o pauză de aproape zece ani. La ediția 2002 a Europenelor, care au avut loc la Perm (Rusia), discipolul lui Petru Caduc reușise să obțină argintul.

În semifinalele competiției din Turcia a mai evoluat un sportiv din Moldova. Alexandru Râşcan a cucerit medalia de bronz, după ce în semifinale a fost învins de galezul Andrew Selby cu scorul de 12-24.

La Campionatul European din Ankara au evoluat opt pugiliști moldoveni.