ATLETISM/ Zalina Marghiev a învins la un turneu francez de Grand Prix

0

Sportiva din Chișinău Zalina Marghiev își reconfirmă nivelul bun de pregătire în actualul sezon sportiv.

Ea a participat la un turneu internațional din seria Grand Prix, desfăşurat la Montreuil-sous-Bois din Franţa, unde a reușit să urce pe prima treaptă a podiumului de premiere.

Conaționala noastră a învins la proba de aruncare a ciocanului cu rezultatul de 70,18 metri. Pe locul doi s-a clasat Stephanie Falzon (Franţa) cu indicele 68,61 metri, iar pe trei - Sultana Frizell (Canada) - 68,50 metri. Locul patru în această disciplină l-a obținut reprezentanta României Bianca Perie, iar poziția a cincea a revenit surorii campioanei, Marhina Marghiev.

În luna martie curent, atleta s-a clasat pe locul trei la Cupa Europei la aruncări, din orașul bulgar Sofia, cu rezultatul 71,96 metri.