Afacerile din România se mută în Republica Moldova
0
Domeniile preferate de investitorii români sunt cât se poate de diverse. Acestora li se alătură şi firmele internaţionale prezente în România care şi-au extins afacerile în Republica Moldova.
Domeniile de interes ale investitorii sunt diferite, anunţă antena3.ro. În retail, de exemplu, ei se află în spatele reorganizării Grand Hall Chişinău, un centru comercial modern, inspirat din afacerile care au înflorit de mult timp în România. Românii de la Wizrom Software au aplicat modelul clasic al celor care deschid o sucursală în altă ţară - control direct de la distanţă şi apoi delegare locală. Şi firmele internaţionale prezente în România şi-au extins afacerile la noi. Biroul KPMG a răspuns cererii pentru servicii de consultanţă fiscală din partea investitorilor străini şi a deschis un birou în Chişinău.
Peste două miliarde de euro au părăsit România în luna mai
Ziarul Financiar scrie că situaţia politică din România a transformat ţara într-o victimă a retragerilor rapide de capital. Peste două miliarde de euro au părăsit România în luna mai, a cincea lună a anului marcând un adevărat şoc al retragerilor de capital stră¬in de pe piaţa locală care s-a reflectat imediat în deprecierea leului cu 1,5% faţă de euro.