VIDEO „Omul peşterii“ s-a mutat la Bucureşti

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Telefonul lui Csibi este alimentat cu energie solară
Telefonul lui Csibi este alimentat cu energie solară

Jurnalistul Magor Csibi şi-a propus să experimenteze preţ de trei luni cum se trăieşte eco într-un oraş mare. Fostul europarlamentar vrea să se convingă că poate fi liber într-o societate dependentă de tehnologie, de consum şi de mijloace poluante de transport.

Magor Csibi şi-a luat inima-n dinţi şi pe 10 ianuarie a pornit pe un drum anevoios. Timp de trei luni nu mănâncă deloc carne, se spălă cu apă rece, pentru că apa caldă înseamnă risipă de energie, nu se mai uită la televizor şi nu mai foloseşte calculatorul decât pentru descrierea demersurilor sale.

Vorbeşte la un telefon alimentat cu energie solară, circulă doar cu mijloace de transport în comun, evită pungile şi ambalajele poluante din plastic, foloseşte bicarbonat de sodiu în loc de pastă de dinţi şi... caută o batistă.

Nu vrea să salveze planeta sau să fie un adept ipocrit al tendinţelor eco ce-au stârnit repulsii şi teorii ale conspiraţiei referitoare la protecţia mediului înconjurător. Nici măcar nu vrea ca alţii să repete experimentul său.

„Nu este sănătos să forţezi limitele, aşa cum voi face eu în următoarele trei luni. E destul să trăiesc eu la o extremă şi să stabilesc doar care sunt acele lucruri de bun-simţ pe care le putem aplica în viaţa de zi cu zi, pentru a primi în schimb facturi mai mici, un corp mai sănătos, o viaţă mai activă, independenţă faţă de tehnologie şi un mediu mai curat", conchide Csibi, care s-a inspirat din practicile adoptate de celebrul ecologist american Colin Beaven.

„Eşti d-ăla... ecologist care se dă mare!"

Nu mănâncă deloc carne de la 1 ianuarie, deşi era un carnivor convins. Dacă după experiment va reuşi să continue această dietă, înseamnă că aşa îi va fi bine. Dacă nu, reducerea cantităţii de carne din meniul zilnic va fi oricum o reuşită.

Cumpărăturile constituie una dintre cele mai mari probleme pe care le întâmpină jurnalistul în experimentul său. Românii s-au obişnuit, potrivit lui, să îşi umple frigiderele doar cu ceea ce li se dă.

Csibi povesteşte că vânzătorul din faţa blocului său este cel mai bun negustor. Când un client din împrejurimi îl întreabă dacă are o anumită legumă şi nu primeşte răspunsul pe care şi l-ar fi dorit, bătrânul se asigură că nu va mai exista o altă zi în care consumatorul să plece nemulţumit.

„Acest lucru nu se întâmplă şi în supermarketurile de la noi. În SUA, de exemplu, marile magazine merg pe principiul «niciodată nu ai destul de mulţi clienţi, trebuie să-i mulţumeşti pe toţi»", mai spune el.

Drept urmare, el s-a gândit la încă un experiment, pe care‑l va „coace" cât de curând: dacă 20 de oameni ar cere în fiecare zi acelaşi produs într-un supermarket, s-ar sesiza managerii în sensul unei oferte pe măsură? O altă problemă de care se plânge Csibi atunci când vine vorba de alimentaţie este lipsa produselor de la agricultorii autohtoni: „Fermierii care au potenţial nu sunt încurajaţi. În New York, cele mai multe alimente din supermarketuri sunt produse în fermele din apropierea oraşului. Noi nu avem decât fructe şi legume de la străini".

Pericolul trendului eco

Fostul europarlamentar crede că ecologismul poate fi periculos, mai ales în ţara noastră, unde românii de bun-simţ îşi pot crea o repulsie pentru un curent ce promovează în mod ipocrit valori false.

„Nu cred că în toată mişcarea asta «verde» trebuie să promovăm ideea de salvare a Planetei. Important este să încercăm să schimbăm ceva în viaţa noastră de zi cu zi. Consumăm prea mult, suntem prea comozi şi suntem dependenţi de tehnologie şi de ceea ce ni se oferă în supermarketuri", crede Csibi.

Societate

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite