Adevarul.ro

Adevarul pentru
iPhone, iPad si Android

Air Navigation, inaugurat în România, este primul centru regional de navigaţie aeriană din Europa de Est

10 martie 2010, 17:30 |  Autor: Iulia Roşu | 

Cuvinte cheie: Air Navigation, centru, navigaţie, aerospaţial, aeroport,

Primul centru Air Navigation din Europa de Est

Primul centru Air Navigation din Europa de Est

 

Primul centru de formare în servicii de navigaţie aeriană din Europa de Est, care urmăreşte pregătirea specialiştilor în inginerie aerospaţială la nivel regional, a fost inaugurat la Facultatea de Inginerie Aerospaţială, Universitatea “Politehnica” din Bucureşti, în cadrul Convenţiei Air Navigation 2010.

De asemenea, în cadrul centrului s-a lansat şi primul laborator de management al traficului aerian (Air Traffic Management) din România. Laboratorul a fost dotat cu aparatură de ultimă generaţie, implementată în aeroporturile moderne de la nivel global, după standardele ICAO şi Eurocontrol.

"Odată cu inaugurarea centrului Air Navigation, Facultatea de Inginerie Aerospaţială urmăreşte mai mult decât crearea unui nou program de studii: fiind sprijiniţi şi de organismele internaţionale de reglementare în aviaţie, avem convingerea ca România va deveni, în următorii 4 ani, un centru de formare şi expertiză pentru specialiştii din Europa Centrală şi de Est, Orientul Mijlociu şi Asia Centrală”, a declarat Octavian Thor Pleter, responsabilul programului de studii Air Navigation.


Proiectul reprezintă şi noua specializare din cadrul Facultăţii de Inginerie Aerospaţială, introdusă în 2009 şi predată întegral în limba engelză.

"Navigaţia aeriană, transportul aerian şi managementul traficului aerian sunt domeniile în care inginerii români au avut cariere remarcabile. De aceea, ne axăm pe o recunoaştere internaţională a expertizei româneşti.", a declarat profesor dr. ing. Virgil Stanciu, decanul Facultatii de Inginerie Aerospaţială.

"Acum suntem abia la început, dar estimăm că vom avea aproximativ 100 de specialişti pregătiţi şi atestaţi la centrul Air Navigation în următorii 5 ani. Astfel, România are de câştigat o poziţie privilegiată bazată pe tradiţia de aproape 70 de ani în domeniul navigaţiei aeriene” a completat Virgil Stanciu.

Introdu codul de mai jos:


* click pe imagine pentru reincarcare daca nu intelegi scrisul.



Trimite Anuleaza
TRIMITE
0 comentarii
 
     

    Ovidiu Nahoi

    Începe izolarea președintelui Traian Băsescu? Învestirea de astăzi a guvernului Mihai-Răzvan Ungureanu lasă loc acestei întrebări. Continuare

    Fericirea de a îngheţa într-un tren din Bărăgan

    Grigore Cartianu

    Declaraţia săptămânii nu vine de la eterna gâlceavă din Palatul Parla­mentului, ci dintr-un alt palat, situat în apropierea Gării de Nord.

    Nimic pentru România

    Petre Barbu

    N-am scris pentru România şi nici pentru patronii gazetelor. Am scris aşa, ca să mă cred Dumnezeu.

    Boala noastră fără leac

    Radu Paraschivescu

    Există trei borne obligatorii pe traseul suspicionitei româneşti în tranziţie.

    Inaniţia la români

    Dan Străuţ

    La prima vedere, e doar statistică: România – o ţară „eminamente agrară“ – importă mâncare de peste trei miliarde de euro pe an, iar în anul agricol de vârf 2011 importurile agroalimentare au atins recordul istoric de 3,7 miliarde de euro.

    Corupţia ca stare de fapt

    Liviu Avram

    Butada care caracterizează guvernările de stânga-dreapta din România: unii sunt prea hoţi, ceilalţi sunt prea proşti.

    Adevarul on Facebook
     
    anuntexpres.ro - widget 5 articole