Locurile finanţate de la buget

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Unele centre universitare propun un număr uriaş de locuri cu taxă pentru admiterea din 2008-2009 Marile centre universitare se bat pe studenţii care vor să urmeze o facultate în domenii

Unele centre universitare propun un număr uriaş de locuri cu taxă pentru admiterea din 2008-2009

Marile centre universitare se bat pe studenţii care vor să urmeze o facultate în domenii precum inginerie, drept şi ştiinţe umaniste.

Ordinul Ministrului Educaţiei, publicat în februarie 2008, stabileşte numărul de locuri de la buget pentru fiecare universitate de stat în parte. În comparaţie cu anul trecut, multe dintre instituţiile de învăţământ superior şi-au mărit atât numărul de locuri bugetate, cât şi pe cel la taxă. Cum în multe dintre universităţi admiterea se dă prin concurs de dosar lupta pentru atragerea cât mai multor studenţi se anunţă strânsă.

În Capitală, Universitatea Bucureşti oferă 4.460 de locuri finanţate de stat şi 5.500 de locuri cu taxă pentru anul şcolar 2008-2009, cu 1.200 de locuri mai mult decât în anul universitar actual. La Iaşi, Universitatea "Al.I.Cuza" scoate la concurs peste 11.000 de locuri, dintre care 3.360 finanţate de la buget şi 8.070 de locuri cu taxă. În tabelul de mai jos vă prezentăm lista locurilor bugetate şi cu taxă din 40 de universităţi de stat. Faţă de anul trecut, cifrele de şcolarizare sunt mai mari.

Societate

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite