Boc: Statul român utilizează toate pârghiile împotriva scumpirii aberante a carburanţilor

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Prim-ministrul Emil Boc a susţinut joi, la dezbaterea "Codul muncii - flexibilizare sau sclavagism ?", că statul român utilizează toate pârghiile pe care le are la dispoziţie pentru a opri scumpirea "aberantă" a carburanţilor, dar acesta este determinată şi de evoluţia de pe piaţa internaţională.

Din punctul de vedere al premierului, "răul primordial" a fost făcut de fostul premier social-democrat Adrian Năstase, în mandatul căruia a fost privatizată compania Petrom cu grupul austriac OMV, potrivit Agerpres.

"Eu o repet: răul primordial se află în vânzarea rezervelor de petrol ale ţării, în 2004, de către Adrian Năstase", a spus Boc la dezbaterea iniţiată de Grupul pentru Dialog Social şi Revista 22.

El a precizat că ministrul Economiei, Ion Ariton, va prezenta detalii despre mandatul reprezentanţilor statului român în Consiliul de Administraţie al companiei, însă "Petrom nu mai este al românilor".

Societate

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite