Adevarul.ro

Adevarul pentru
iPhone, iPad si Android

La medic, prin internet

17 martie 2010, 19:43 |  Autor: Adrian Dinu | 

Cuvinte cheie: medic de familie, internet, Spania, ,

Arhivă Adevărul

Arhivă Adevărul

 

Românii din Spania îşi pot face programare la medicul de familie cu ajutorul internetului.

Pentru solicitarea unei consultaţii, pacientul intră pe site-ul Direcţiei de Sănătate a comunităţii în care locuieşte, îşi tastează numele, data naşterii, numărul cardului sanitar şi pe cel de pe cartea de identitate.

Apoi alege centrul medical de care aparţine şi are acces la agenda medicului, putând selecta ziua şi ora dorită pentru consulaţie. De asemenea, solicitantul poate schimba sau anula programările anterioare făcute la medicii specialişti din policlinică.

Sistemul informatizat a fost introdus progresiv, în urmă cu zece ani, iar în prezent 86% din populaţia Spaniei poate avea acces, prin internet, la informaţiile personale care privesc propria stare de sănătate.


Introdu codul de mai jos:


* click pe imagine pentru reincarcare daca nu intelegi scrisul.



Trimite Anuleaza
TRIMITE
0 comentarii
 
     

    Ramona Ursu

    Nu e „Ferma animalelor“. De fapt, e o nedreptate să compari porcul cu acei indivizi fără scrupule, plini de nesimţire şi cu un tupeu mare cât toate haznalele României adunate la un loc. Continuare

    Fericirea de a îngheţa într-un tren din Bărăgan

    Grigore Cartianu

    Declaraţia săptămânii nu vine de la eterna gâlceavă din Palatul Parla­mentului, ci dintr-un alt palat, situat în apropierea Gării de Nord.

    Nimic pentru România

    Petre Barbu

    N-am scris pentru România şi nici pentru patronii gazetelor. Am scris aşa, ca să mă cred Dumnezeu.

    Boala noastră fără leac

    Radu Paraschivescu

    Există trei borne obligatorii pe traseul suspicionitei româneşti în tranziţie.

    Inaniţia la români

    Dan Străuţ

    La prima vedere, e doar statistică: România – o ţară „eminamente agrară“ – importă mâncare de peste trei miliarde de euro pe an, iar în anul agricol de vârf 2011 importurile agroalimentare au atins recordul istoric de 3,7 miliarde de euro.

    Corupţia ca stare de fapt

    Liviu Avram

    Butada care caracterizează guvernările de stânga-dreapta din România: unii sunt prea hoţi, ceilalţi sunt prea proşti.

    Adevarul on Facebook
     
    anuntexpres.ro - widget 5 articole