Adevarul.ro

Adevarul pentru
iPhone, iPad si Android

Majoritatea asociaţiilor româneşti stau degeaba

8 martie 2008, 21:21 |  Autor: Cornel Toma  | 

Majoritatea asociaţiilor româneşti stau degeaba

Majoritatea asociaţiilor româneşti stau degeaba

 

Din datele Ministerului de Externe din România, la sfârşitul anului trecut erau înregistrate în Italia 87 de asociaţii româneşti. În realitate sunt mai multe, pentru că nu toate

Din datele Ministerului de Externe din România, la sfârşitul anului trecut erau înregistrate în Italia 87 de asociaţii româneşti. În realitate sunt mai multe, pentru că nu toate asociaţiile şi-au anunţat înfiinţarea autorităţilor din ţară.

Dar dacă numărul exact nu poate fi determinat cu precizie, de un lucru putem fi siguri, aproape toate au în statut "apărarea imaginii comunităţii româneşti". Foarte multe dintre aceste asociaţii au fost înfiinţate la sfârşitul anului trecut, imediat după cazul Mailat, când imaginea românilor din Peninsulă a fost grav afectată.

Surprinzător, în acest an, doar 13 asociaţii ale românilor sunt active. Restul sunt inactive sau, mai rău, "paravan" pentru discoteci sau alte activităţi comerciale. Toate asociaţiile sunt obligate să emită legitimaţii pentru membri, dar nu şi bonuri de casă la vânzare.

Introdu codul de mai jos:


* click pe imagine pentru reincarcare daca nu intelegi scrisul.



Trimite Anuleaza
TRIMITE
0 comentarii
 
     

    Ovidiu Nahoi

    Începe izolarea președintelui Traian Băsescu? Învestirea de astăzi a guvernului Mihai-Răzvan Ungureanu lasă loc acestei întrebări. Continuare

    Corupţia ca stare de fapt

    Liviu Avram

    Butada care caracterizează guvernările de stânga-dreapta din România: unii sunt prea hoţi, ceilalţi sunt prea proşti.

    Noapte bună, ţară dragă

    Dinu Patriciu

    Criza a creat oportunitatea reîntoarcerii la Europa unită a libertăţilor. În schimb, politicienii europeni ne-au aşezat pe drumul Europei imperiale.

    Ordin de zi pe unitate: demolaţi-l pe Ungureanu!

    Grigore Cartianu

    Există în România actuală o furie demolatoare care-şi trage seva din bezmetica tranziţie de la comunism la capitalism, de la dictatură la democraţie.

    Da svidanije, Felix!

    Radu Calin Cristea

    Scriam, în 2007, în „Adevărul", un comentariu cu titlul „Onoarea pătată a Rodicăi Culcer".

    Marea coafare

    Ion M. Ionita

    Schimbarea garniturii PDL îi face bine lui Ungureanu.

    Adevarul on Facebook
     
    anuntexpres.ro - widget 5 articole