Adevarul.ro

Adevarul pentru
iPhone, iPad si Android

Italia "se închide" în luna august

12 august 2008, 21:21 |  Autor: Cornel Toma  | 

Italia "se închide" în luna august

Italia "se închide" în luna august

Italia "se închide" în luna august

Italia "se închide" în luna august

Italia "se închide" în luna august

Italia "se închide" în luna august

Italia "se închide" în luna august

Italia "se închide" în luna august

Italia "se închide" în luna august

Italia "se închide" în luna august

 

Pe vremea romanilor, încheierea lucrărilor agricole să sărbătorea la mijlocul lunii august şi purta numele de Feriae Augusti (odihna din august). Agricultorii îşi felicitau

Pe vremea romanilor, încheierea lucrărilor agricole să sărbătorea la mijlocul lunii august şi purta numele de Feriae Augusti (odihna din august).

Agricultorii îşi felicitau patronii şi în schimb primeau un bacşiş. Astăzi este sărbătoare naţională, italienii o numesc "Ferragosto", dar foarte puţini îi ştiu originea. Termenul este asociat cu ziua de 15 august, zi care trebuie petrecută pe plajă. Toate magazinele sunt închise, iar în anumite oraşe nu funcţionează nici transportul public.

Data de 15 august este de fapt momentul culminant în jurul căruia gravitează aşa numitele "Ferie d'agosto" (vacanţa din august). Practic, în a opta lună a anului, viaţa economică şi politică a Italiei se opreşte. Şantierele, fabricile, magazinele se închid, iar acele instituţii publice care nu închid, lucrează oricum la cotă de avarie.

Marile oraşe sunt animate doar de turişti neinspiraţi şi mai nou, de muncitori care schimbă borduri sau fac lucrări stradale. În rest, agitaţia urbană scade până la cote ireale. Haosul se mută pe autostrăzi şi în staţiunile de-a lungul celor 7.000 de kilometri de litoral.

Italia, dezolantă în august

La Milano, în celebra Piazza d'Affari, unde îşi are sediul Bursa, locul brokerilor la patru ace este luat de grupuri de turişti care din cauza liniştii, întră în piaţă ca într-o bisercă. Alături, sediul Telecom Italia, unde doar portarul se uită curios la cine-i trece pragul.

Animaţie în schimb în piaţa Domului, unde sub soarele covârşitor, turiştii aşeateaptă ordonaţi să le vină rândul să vadă interiorul catedralei.

La Roma, cartierul rezidenţial EUR este străbătut de un şir nesfârşit de maşini, dar numai pe străzile care merg spre mare, Cristoforo Colombo, Ardeatina sau Laurentina. Şi aici, oraşul este în mâna turiştilor, care anul acesta au ceva mai mult noroc, pentru că o mare parte dintre muzee au rămas deschise. Ceva mai multă animaţie seara în cartierul discotecilor, Testaccio, pe malul drept al Tibrului.

Românii au două variante

De voie, de nevoie, mulţi dintre conaţionalii noştri pleacă în România. Cei care rămân au de înfruntat o lună de zile deloc uşoară. Aprovizionarea cu alimente se face numai din anumite magazine sau din marile centre comerciale, transportul public este mult redus.

Crina Iliescu (34 ani), Roma: "Sunt liberă toată luna august pentru prima oară de 8 ani de când sunt în Italia. Până acum mă duceam la mare cu bătrâna la care lucram, dar anul ăsta nu am mers. Oricum am făcut cumpărături serioase înainte, că acum nu ştiu la ce preţ trebuie să cumpăr şi de unde".

Unde pleacă toată lumea?

Pentru românii din Italia, ecuaţia are două rezolvări. Pleacă acasă în România sau rămân în Peninsulă. Sunt foarte rare cazurile în care românii emigraţi pleacă în vacanţă din ţara de adopţie în alte ţări. Marius Dămoc (27 ani) Roma: "Nu mă duc în România că nu am bani de aruncat. În plus am învăţat de la italieni că dacă ai bani nu trebuie nepărat să-i arăţi. Dacă ai bani nu-i ai pentru alţii, îi ai pentru tine. Poate mă duc puţin la munte aici în Italia, sunt multe lucruri de văzut".

Pentru a omorî timpul în concediu, românii preferă grătarele la iarbă verde sau pur şi simplu merg ca şi italienii la plajă. Iulian Acatrinei (24 ani), Roma: "E tradiţie în Italia ca în noaptea de ferragosto să ieşi pe plajă cu prietenii şi să aprinzi un foc.

Eu o să ies sigur cu prietenii, chiar dacă nu ştiu unde. Acum toate plajele devin rezervaţii naturale sau dacă nu sunt rezervaţii, sunt private. Anul trecut am fost la Cancelli (litoralul roman, între Ostia şi Torvajanica, n.r.) şi au venit carabinierii şi ne-au spus să stingem focul şi să mergem în altă parte".

Anul 2008, un an ciudat

Institutul Naţional de Statistică al Italiei a anunţat că economia stă pe loc, consumurile au scăzut drastic iar inflaţia pe luna iulie a depăşit 4%. Lucru vizibil de altfel pe litoralul adriatic, unde de regulă merg în vacanţă italienii cu venituri medii.

La Bellaria Marina (20 km nord de Rimini) plajele private sunt ocupate în aceste zile în proporţie de 60%, la fel ca şi cele libere. Găsirea unei camere de hotel, chiar şi pentru o singură noapte, nu mai este o misiune imposibilă, aşa cum era în anii trecuţi.

Nu acelaşi lucru se întâmplă însă pe coasta Liguriei, unde porturile de agrement devin neîncăpătoare iar o cameră la un hotel de două stele poate ajunge şi 150 de euro pe noapte. Asta în cazul fericit în care o găseşti.

Foto: Cornel Toma

Introdu codul de mai jos:


* click pe imagine pentru reincarcare daca nu intelegi scrisul.



Trimite Anuleaza
TRIMITE
0 comentarii
 
     

    Ovidiu Nahoi

    Începe izolarea președintelui Traian Băsescu? Învestirea de astăzi a guvernului Mihai-Răzvan Ungureanu lasă loc acestei întrebări. Continuare

    Fericirea de a îngheţa într-un tren din Bărăgan

    Grigore Cartianu

    Declaraţia săptămânii nu vine de la eterna gâlceavă din Palatul Parla­mentului, ci dintr-un alt palat, situat în apropierea Gării de Nord.

    Nimic pentru România

    Petre Barbu

    N-am scris pentru România şi nici pentru patronii gazetelor. Am scris aşa, ca să mă cred Dumnezeu.

    Boala noastră fără leac

    Radu Paraschivescu

    Există trei borne obligatorii pe traseul suspicionitei româneşti în tranziţie.

    Inaniţia la români

    Dan Străuţ

    La prima vedere, e doar statistică: România – o ţară „eminamente agrară“ – importă mâncare de peste trei miliarde de euro pe an, iar în anul agricol de vârf 2011 importurile agroalimentare au atins recordul istoric de 3,7 miliarde de euro.

    Corupţia ca stare de fapt

    Liviu Avram

    Butada care caracterizează guvernările de stânga-dreapta din România: unii sunt prea hoţi, ceilalţi sunt prea proşti.

    Adevarul on Facebook
     
    anuntexpres.ro - widget 5 articole