PNL şi PSD îl lasă pe Băsescu orfan de serviciile secrete

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Liberalii vor să promulge pachetul de legi privind siguranţa naţională înainte de referendum Până la o eventuală revizuire a Constituţiei - proces complex şi de lungă durată,

Liberalii vor să promulge pachetul de legi privind siguranţa naţională înainte de referendum

Până la o eventuală revizuire a Constituţiei - proces complex şi de lungă durată, liberalii vor încerca să limiteze cât mai mult atribuţiile preşedintelui Traian Băsescu, prin modificarea unor legi importante. PNL intenţionează să promoveze, cu ajutorul PSD, până la 19 mai, adică înainte de referendumul de demitere a şefului statului, pachetul de legi privind siguranţa naţională.

Intenţia liberalilor este aceea de a-i tăia lui Băsescu posibilitatea de a se folosi de serviciile speciale, după ce se va reîntoarce la Cotroceni.

Potrivit scenariului PNL, dacă pachetul va intra în vigoare până la această dată, preşedintele nu va mai putea dispune de informaţii provenite din interceptări telefonice, întrucât misiunea aceasta va reveni exclusiv unei agenţii aflate în subordinea parlamentului.

În PSD şi PNL se vorbeşte, în ultimele zile, şi despre o rocadă în ceea ce priveşte şefia SRI şi SIE, liberalii urmând să numească un înlocuitor pentru George Maior, pesediştii să facă o propunere pentru fotoliul lăsat liber de Claudiu Săftoiu.

Legile se negociază la pachet

Cele două formaţiuni şi-au alcătuit deja echipe de lucru care au obiectivul de a armoniza prevederile proiectelor social-democrate cu cele ale legilor iniţiate de liberali. Acestea din urmă au trecut deja de Cameră prin adoptare tacită şi au ajuns pe agenda Senatului.

Potrivit unor surse parlamentare, pesediştii vor alcătui, până săptămâna viitoare, o listă de amendamente la legile PNL, cu care se vor prezenta la negocierile cu liberalii.

Cele cinci legi referitoare la siguranţa naţională adoptate de Cameră vor intra, joia viitoare, şi în dezbaterea CSAT, unde vor primi un aviz favorabil. PNL şi PSD vor încerca, pe baza punctului de vedere al Consiliului şi a amendamentelor social-democraţilor, să ajungă la o formă comună a legilor şi să le modifice în consecinţă la dezbaterile din comisiile Senatului.

Decizia se va lua în cadrul dezbaterilor de la Senat

Biroul Permanent al forului legislativ s-a întrunit de urgenţă, ieri, pentru a stabili calendarul discutării şi adoptării textelor legislative.

Intenţia PNL de a-şi vedea pachetul promulgat de preşedintele interimar Nicolae Văcăroiu înainte de referendum este greu de realizat, având în vedere diferendele substanţiale de viziune ale celor două părţi.

Pesediştii nu sunt de acord cu mai multe prevederi din pachetul liberal şi, din acest motiv, sunt sceptici că legile vor putea fi adoptate până la 19 mai.

Ce spun legile PNL

- Serviciile secrete nu mai pot desfăşura activităţi economice proprii din care să-şi finanţeze operaţiunile

- Ofiţerii de informaţii pot efectua acte premergătoare urmăririi penale, sub conducerea, procurorului, numai în cazuri de terorism

- Este interzisă folosirea de agenţi sub acoperire în cadrul parlamentului, în presă precum şi în organizaţiile sindicale

- SPP şi STS se transformă în departamente ale Ministerului de Interne

- Se înfiinţează o autoritate independentă care să se ocupe de interceptările de comunicaţii

Amendamentele PSD

- SPP şi STS trebuie să rămână autonome

- Interceptarea comunicaţiilor trebuie să rămână atributul SRI

- Pachetul este incomplet, din el lipsind proiecte precum cel privind controlul parlamentar asupra serviciilor, modificarea modului de funcţionare a CSAT, apărarea naţională, sistemul integrat al managementului crizelor de securitate naţională, statutul profesional al ofiţerilor de informaţii

- Serviciile trebuie să aibă posibilitatea de a-şi finanţa acţiunile din operaţiuni economice proprii

Politică

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite