"Salut, România!"
0Mick Jagger şi colegii lui din trupa Rolling Stones au electrizat aseară 60.000 de fani O impresionantă desfăşurare de forţe umane şi tehnice s-a pus ieri în mişcare pentru ceea ce
Mick Jagger şi colegii lui din trupa Rolling Stones au electrizat aseară 60.000 de fani
O impresionantă desfăşurare de forţe umane şi tehnice s-a pus ieri în mişcare pentru ceea ce va marca, pentru 2007, "concertul anului": Rolling Stones, într-un concert istoric la Bucureşti. Adică 60.000 de spectatori, 800 de jandarmi şi poliţişti şi 400 agenţi de ordine.
Spectatorii care au fost aseară la concertul Rolling Stones au intrat pe Stadionul "Lia Manoliu" prin trei căi de acces - din străzile Ion Coravu şi Tony Bulandra şi din Bulevardul Basarabia, fiecare poartă având alocată câte o serie de bilete. Sute de peturi au fost confiscate de forţele de ordine, miile de fani toropiţi de caniculă fiind informaţi că au posibilitatea să cumpere apă şi suc din interiorul stadionului.
Porţile de la "Lia Manoliu" au fost deschise începând cu orele 17.00 (mai târziu cu o oră decât cea anunţată), dar publicul a început să fie mai numeros după 18.00, când se adunaseră circa 2.500 de persoane. Aglomeraţia la porţile de acces nu a fost o problemă, filtrele de jandarmi, foarte active şi numeroase, orientând grupurile compacte spre intrare. BGS Divizia medicală a alocat zece ambulanţe de resuscitare şi terapie intensivă pentru eventuale cazuri de urgenţă.
Fani de toate vârstele
Publicul, preponderent din grupa de vârstă 30-45 de ani, a cuprins cu generozitate şi "extremele": 20-25 de ani şi trecuţi de 50 - "the oldies", din generaţiile martore la primii ani de glorie ai celor de la The Rolling Stones. Spectatorii au venit din toată ţara, dar şi din Bulgaria, Ungaria şi Republica Moldova. Chiar dacă nu sunt cu toţii fani ai formaţiei britanice, mulţi au declarat că au vrut să vadă o trupă longevivă, celebră pentru show-urile live. Maşinile acestora au ocupat pe o arie de circa doi kilometri fiecare petic de asfalt, bordură sau parcare din spatele blocurilor.
Cei de la Iris au urcat pe scenă chiar la ora anunţată, 18.00, şi au mulţumit spectatorilor, în jur de 2.500 la momentul respectiv, care i-au ascultat pe o căldură toropitoare. Britanicii de la The Charlatans, aflaţi pentru prima dată la Bucureşti, au susţinut un recital de 40 de minute, fără să comunice prea mult cu publicul.
"Start Me Up"
Membrii legendarei trupe rock The Rolling Stones au urcat pe scena de la Stadionul "Lia Manoliu" şi şi-au început concertul cu piesa "Start Me Up", în faţa unui stadion plin de spectatori, circa 60.000 de persoane, potrivit estimărilor organizatorilor. Show-ul a început cu proiecţii pe toate ecranele şi două reprize de artificii pe scenă, iar membrii trupei, Keith Richards (63 de ani), Charlie Watts (66 de ani) şi Ron Wood (60 de ani) au intrat pe scenă la ora 21.30. Ultimul a apărut solistul Mick Jagger (63 de ani).
După piesa cu care debutează în mod tradiţional concertele Stones şi care datează din anii "80, Jagger a spus "Bună seara, Bucureşti! Salut, România!" în limba română, şi a adăugat: "Hai să ne distrăm. Cântaţi cu noi!". Publicul s-a dezlănţuit. Idolii lor erau acolo.
Cel mai mare sistem video
Sistemul de lumini folosit la scenă a avut 443 de leduri, reflectoare, flash-uri, stroboscoape etc, iar sistemul video este cel mai mare folosit vreodată într-un turneu, măsurând 15x15 metri. Pe lângă acestea, producţiei show-ului i-a mai fost "asortată" o legendară limbă Rolling Stones gonflabilă, înaltă de nouă metri şi lată de zece, totul fiind "aprins" cu 470 de efecte pirotehnice. Pentru întoarcerea spectatorilor de la concert, Metrorex a prelungit cu o oră circulaţia trenurilor. Ultimele trenuri de metrou au plecat din staţiile de capăt la ora 0.00.