Rozeta de la Ilba, arie naturală protejată
0
Un loc mai puţin cunoscut, dar impresionant, este formaţiunea geologică de la Ilba. Fosta carieră de piatră este monument al naturii pentru protejarea unor elemente geologice deosebite.
Puţini ştiu că în localitatea maramureşeană Ilba, situată la doar 25 de kilometri de Baia Mare, se află o arie naturală protejată cu o suprafaţă de o jumătate de hectar. Aria protejată este declarată monument al naturii în scopul conservării elementelor naturale geologice deosebite şi se află în administraţia comunei Cicârlău.
Formaţiunea geologică este vizibilă şi din Drumul Naţional 1 C, care străbate localitatea, însă prea puţini sunt cei care opresc vreodată pentru a o admira. Deşi ar avea ce să admire.
Locul de joacă preferat al copiilor
Stâncile din fosta carieră de piatră de la Ilba s-au erodat creând o formă mai mult decât ciudată. Coloanele de piatră diverg în jurul unei zone centrale dând forma unei rozete, vizibilă de la câteva sute de metri distanţă. Coloanele de andezit au formă poligonală şi ajung la circa cinci metri lungime, având un diametru de până la o jumătate de metru. Locul în care s-a format ciudata formaţiune e o fostă carieră de piatră unde s-au exploatat andezite piroxenice (roci vulcanice de culoare închisă, folosite ca piatră de pavaj şi de construcţie).
Localnicii cunosc bine locul, dar nici chiar ei nu ştiu toţi că zona este arie protejată. O femeie de 60 de ani care locuieşte în imediata apropeire a locului însă e „la curent” cu istoria locului. „Aici a fost carieră de piatră, dar s-a închis de mult. Eu de când ştiu locul ăsta, tot aşa au fost aici stâncile astea”, spune localnica ce s-a ferit să-şi decline identitatea.
Ea povesteşte că suprafaţa întinsă dinaintea stâncilor care e acoperită cu iarbă a fost întotdeauna locul de joacă preferat al copiilor din zonă. „Ce jocuri de fotbal trăgeau aici copiii noştri! Acuma însă văd că au început să aducă gunoaie aici. Nu ştiu de unde au apărut”, mai spune ea, arătând spre o mică grămadă de gunoi menajer aruncat pe zona verde.
„Păcat că locul nu e amenajat pentru turişti”
Localnica spune că îşi aminteşte din poveştile părinţilor că acolo a fost o carieră de piatră foarte prolifică, dar care a fost închisă cu circa 100 de ani în urmă. Ea spune că în urmă cu circa 10 ani, a mai încercat cineva să o redeschidă, dar fără succes.
„Era un inginer care venea aici în vizită foarte des. Am auzit că el ar fi vrut să redeschidă mina, dar nu a primit aprobare pentru că e arie protejată. Oricum, niciun localnic nu ar fi fost de acord să se deschidă aici o carieră de piatră. Păcat că locul ăsta nu e amenajat, ca să atragă turişti”, mai spune ea.
Rozeta, vizibilă din drumul naţional
Jocul pe care natura l-a făcut în stâncă este vizibil din drumul naţional, însă pentru curioşi este acces destul de bun pe un drumeag de circa 200-300 de metri, ce duce până la poalele stâncii. În perioada de vară, murele şi alte fructe de pădure fac deliciul vizitatorilor care vor să vadă stâncile de aproape.