Oamenii legii care anchetează moartea celor 14 persoane în urma incidentului feroviar din comuna Scânteia au decis să ia în calcul comiterea mai multor infracţiuni.
Împotriva lui Ionel Dumitriu şi Constantin Scântei, acţionarii societăţii ValCris Trans, s-ar putea dispune de către procurori începerea urmăririi penale pentru săvârşirea infracţiunilor de fals, uz de fals şi efectuarea de transport rutier fără licenţă. "Deocamdată suntem în etapa întocmirii actelor premergătoare începerii urmăririi penale. S-a reţinut că la Inspectoratul Teritorial de Muncă a fost înregistrat un contract de muncă întocmit cu date nereale de societatea ValCris pe numele unei persoane, pentru obţinerea unei licenţe de transport", a declarat Mihai Covalciuc, procurorul de caz.Adevarul.ro
- Actualizat 12:12
- FP Romania
- Adevarul.it
- Adevarul.es
- Adevarul.md
- Abonamente
- SANATATE
- Suplimente

- TOP ARTICOLE
- Arhiva
Procurorii au extins cercetările în cazul catastrofei feroviare de la Scânteia
18 august 2009, 21:21 | Autor: |

Instalarea prim-ministrului pupilă Victor Ponta, la Guvern, în fostul birou al mentorului-inculpat Adrian Năstase, capătă un înţeles simbolic aparte astăzi, după manevrele de la Inspectoratul de Stat în Construcţii. Continuare

Politicienii care este
Acest articol n-ar fi existat dacă urechile autorului său n-ar fi biciuite, seară de seară, de un cuvânt folosit de politicieni precum bisturiul chirurgical de către ţapinari: „datorită“.

Du-te acasă, bodyguard!
Şi am uitat, la dracu’!, să mă iubesc şi să-mi iubesc îngerul meu păzitor.

Se poartă căpuşele
Mi-amintesc de un amic bun ca un corn cald, generos şi chitit pe o viaţă onestă, îndrăgostit ghem de o colegă de facultate.

Papagalul lui Flaubert
Am aniversat de curând, în tăcere, fără fast, ba chiar fără niciun martor, un deceniu de când sunt flaubertian.

Restauraţia
Cel mai norocos personaj din procesul Trofeul Calităţii este Adrian Năstase.















* click pe imagine pentru reincarcare daca nu intelegi scrisul.
Trimite Anuleaza