Magistraţii care judecă dosarul Ferrari, “hărţuiţi” de avocaţii lui Cocoană

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Magistraţii care judecă dosarul Ferrari, “hărţuiţi” de avocaţii lui Cocoană
Magistraţii care judecă dosarul Ferrari, “hărţuiţi” de avocaţii lui Cocoană

Chichiţele judiciare invocate de cei patru avocaţi cu care Adrian Cocoană compară şi la această oră în faţa instanţei Judecătoriei Craiova au adus preşedintele completului de judecată în pragul unei crize de nervi.

Citeşte şi:

Craiova: EXCLUSIV/Iubita tânărului ucis de Cocoană se teme să mai meargă pe stradă
Craiova: Martor din cazul „ucigaşul cu Ferrari“, la un pas de boxa acuzaţilor
Craiova: Taximetristului martor în dosarul „ucigaşul din Ferrari“ i s-a schimbat statutul
Craiova: EXCLUSIV Judecătorul vizat de DNA pentru eliberarea ucigaşului cu Ferrari ştie că e urmărit
Craiova: Ucigaşul cu Ferrari a invocat degeaba Constituţia

Apărătorii lui Cocoană l-au întors pe toate feţele pe taximetristul Mircea Preduţ, acroşat de bolidul Ferrari. Ei au încercat să arate că taximetristul nu-şi menţine declaraţiile, fapt infirmat de acesta. În speranţa că îl vor obosi într-atât încât se va intimida şi va răspunde ce îşi doresc.

Întrebări de-a dreptul stupide, dar care îşi au rostul lor în tertipurile avocăţeşti precum “v-aţi uitat în oglinda retrovizoare, ce greutate aveau pasagerele autoturismului condus, în ce viteză era maşina până în impact, a treia sau a patra, ce obligaţii aveaţi ca taximetrist, de ce eraţi pe banda a doua şi nu pe prima, aţi  minţit vreodată în viaţa dumneavoastră în faţa organelor statului sau de unde ştiţi că inculpatul a părăsit locul accidentului” au scos-o aproape din minţi pe judecătoarea Cristiana Tudor Olteanu.

Aceste întrebări au fost atât de obsesive încât magistratul le-a cerut insistent să nu le repete pentru că au fost deja consemnate. Avocaţii au motivat că astfel vor să „lămurească dinamica locului accidentului”.


Taximetristul s-a apărat singur

Mircea Preduţ a cerut instanţei de judecată să fie audiat astăzi pentru că nu îşi mai permite să plătească un avocat. “Cer să fiu audiat personal pentru că nu mai am bani să plătesc un avocat care-mi cere 500 de euro pe oră”, a spus taximetristul. El a mai susţinut în faţa instanţei că are rate la bancă şi că a fost nevoit să renunţe la meserie, după ce Parchetul i-a reţinut maşina.

Maşina acestuia, acroşată de bolidul Ferrari condus nebuneşte de Cocoană, era folosită de taximetrist în leasing, acesta având de achitat lunar o rată consistentă. Mircea Preduţ  era până acum martor în dosar dar, astăzi a fost audiat ca participant la accident, fiind interogat pe parte penală. Bărbatul a pledat nevinovat.

Rămâi pe craiova.adevarul.ro pentru a afla ce a declarat în faţa magistraţilor martorul cheie, iubita victimei Lucian Reja, tânărul ucis de bolidul Ferrari.

Evenimente

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite