m.adevarul.ro

Adevarul.ro

Bucureşti: Bani de buzunar câştigaţi la facultate

  • Simona Soare

  • Joi 8 oct 2009

Bucureşti: Bani de buzunar câştigaţi la facultate

Bucureşti: Bani de buzunar câştigaţi la facultate

Mai citiţi şi:

Dacă în mediul academic din străinătate sunt o tradiţie, joburile din cadrul instituţiilor de învăţământ sunt din ce în ce mai întâlnite şi la noi. Facultatea de Geodezie din cadrul Universităţii Tehnice de Construcţii Bucureşti (UTCB) are angajaţi studenţi cu aptitudini la calculatoare pe posture de tehnician sau de laborant.

„Patru studenţi lucrează patru ore pe zi în laboratoarele facultăţii, având grijă de buna funcţionare a computerelor şi de implementarea anumitor programe, majoritatea cursurilor de la Geodezie desfăşurându-se pe computer“, a explicat decanul facultăţii, Dumitru Onose.

„Îmi plătesc căminul şi cantina“
Studenţii sunt mulţumiţi că au şansa să facă bani de buzunar la facultate. „Câştig 280 de lei lunar. Cu aceşti bani reuşesc să-mi plătesc căminul şi să-mi iau masa de prânz la cantina din campus. Este avantajos“, a spus Dragoş Ciolpan, un student în anul al IV-lea.

Cosmin Ciuculescu, Ioana Moldovan şi Eduard Stoica sunt alţi studenţi care lucrează în cadrul Facultăţii de Geodezie. „Lucrez de aproape doi ani în cadrul facultăţii pentru bani de buzunar. Pe lângă asta, am învăţat şi multe lucruri noi prin intermediul acestui job, aşa că nu îmi neglijez studiile“, a explicat Ioana.

Şi studenţii Academiei de Studii Economice  (ASE) au oportunitatea să lucreze în cadrul universităţii. Preşedintele Senatului Studenţesc din cadrul ASE, Ioan-Radu Petrariu, a declarat, că există peste 50 de joburi dedicate studenţilor. „Sunt joburi acordate pe criterii sociale, spre exemplu unii studenţi nu îşi permit să-şi plătească taxa sau sunt orfani. Ei îşi achită astfel taxele lucrând câteva ore pe zi la bibliotecă sau la biroul de diplome şi la secretariat“, a explicat Radu Petrariu.

Pe lângă acestea, sunt şi joburile studenţilor care se ocupă de serviciul de cazare în cămine. De asemenea, unii studenţi lucrează la departamentul de contabilitate. Un job part-time este plătit la ASE cu 250 de lei lunar iar unul full-time cu 450 de lei.

Joburi de 1.500 de lei la universităţile particulare
Joburile pentru studenţi din cadrul universităţilor particulare sunt plătite mai bine decât la cele de stat. Universitatea Româno-Americană, spre exemplu, are aproape 50 de astfel de posturi ocupate de studenţi.

„Un student poate câştiga şi 1.500 de lei. În general studenţii noştri sunt cei care se interesează de joburi, nu cei ai altor universităţi. Joburile sunt simple: de la copiator xerox până la vânzător de manuale sau implicarea în cadrul Departamentului de Cercetare“, a declarat, pentru „Adevărul de Seară“, rectorul Universităţii Româno-Americane, Ovidiu Folcuţ.

Citiţi mâine în „Adevărul“ ce alte joburi mai au studenţii din Bucureşti

 

 

Prostia cu „lefurile nesimţite“

Ovidiu Nahoi

Un stat nu poate fi performant cu angajaţi aduşi de la coada vacii.

Denunţarea capitalismului fără etică

Ion Cristoiu

Este explicabil de ce Fidel Castro a fascinat de-a lungul deceniilor personalităţile de stânga.

De la marea tragere din ’89 la tragerea specială 6/49

Grigore Cartianu

Ocupaţi cu vânătoarea de complotişti şi de agenţi sovietici, am trecut uşor peste vestea că generalul în rezervă Andrei Kemenici a dat lovitura la Loto 6/49.

7 şchioape pentru titlu

Daniel Nazare

Derby-ul fotbalului românesc, cum e cel de miercuri seară, nu s-a jucat vreodată cu atâtea pretendente la titlu.

Vlad Epurescu - Blog

Vlad Epurescu

Chiar nu v-aţi săturat de Becali?

14:5618.11.09

Ceaiul de la ora 5

Sabin Orcan

PRO TV, televiziunea-cioclu

17:5312.11.09

Blog de bine

Laurenţiu Ciocăzanu

Ingerul Dinica

17:4012.11.09

Adevarul on Facebook



Monica Pop

„E nedrept ce i s-a întâmplat doctorului Ciomu”

Cel mai vechi director de spital din Capitală, Monica Pop, spune că orice medic din lume greşeşte. Articol complet

Victor Ponta

„Sunt tânăr, nu mă obsedează Băsescu“

Preşedintele PSD spune că principala sa preocupare nu este ce face şeful statului, ci felul în care va fi construită societatea în epoca post-Băsescu. Articol complet