SUA: O maratonistă, descalificată pentru că asculta muzică în timpul cursei

0

O atletă americană, câştigătoarea unui maraton disputat în Wisconsin, a fost descalificată pentru că a ascultat muzică la un iPod în timpul cursei. Echipament este considerat drept un ajutor pentru efort, informează AFP.

Jennifer Goebel, o kinetoterapeută în vârstă de 27 ani, s-a clasat iniţial pe locul 2 în maratonul disputat duminică 4 octombrie pe malul Lacului Michigan, însă ulterior a fost declarată câştigătoare, în urma descalificării primei clasate, Cassie Peller, deoarece acesta a luat o sticlă de apă în afara zonelor de alimentare.

Trădată de o fotografie în care apărea cu un iPod la urechi, Goebel a fost şi ea descalificată, cedând în final victoria şi prima de 500 dolari celei de-a treia clasată, Corina Canitz. Aceisteia din urma nu i s-a reproşat nimic.

Regulă care interzice ascultarea muzicii în timpul cursei nu se aplică decât în cursele de elită, nu şi alergătorilor amatori.