Tirgu Mures: Cityus a pierdut la Deva

0

Cityus a pierdut aseara, în Sala Sporturilor din Deva, meciul cu formatia CIP din localitate, ocupanta primei poziţii a clasamentului a ligii naţionale de Futsal.  A fost un joc deschis, în care târgumureşenii au încercat să profite de starea psihică a internaţionalilor din lotul gazdelor, după ratarea calificării la Campionatul European din Ungaria. Din păcate, acest lucru nu s-a întâmplat, CIP Deva s-a impus cu scorul de

Golurile formaţiei mureşene au fost reuşite de Vitor Hugo, minutul 19, cu un şut sub bară, Nuno Miguel, minutul 27 şi Orlando Coelho, în minutul 36, ambele după faze de contraatac.

În celelalte două jocuri ale etapei s-au înregistrat rezultatele:

Olimpic Simeria – ACS Od. Secuiesc    7-8
Concordia Chiajna – United Galaţi        1-2
Clujana Cluj-Napoca a câştigat cu 3-0 partida cu Futsal Craiova, oaspeţii retrăgându-se din campionat.

8. Futsal Craiova        8    1    1    6    18-33        7

În etapa a IX-a a play-off-ului, Cityus Tîrgu-Mureş va întâlni pe teren propriu formaţia Concordia Chiajna. Partida se va disputa luni, 6 aprilie, de la ora 20.00, în Sala Sporturilor. Singura şansă a formaţiei mureşene de a prinde un loc în Finala Campionatului Naţional (locurile 1 sau 2) este de a câştiga toate partidele rămase: acasă cu Chiajna, Odorheiul Secuiesc şi Clujana, şi în deplasare la Simeria şi Galaţi, iar Concordia Chiajna să facă 3 paşi greşiţi. Meciul cel mai important este cel de luni, 6 aprilie, chiar în compania formaţiei de la periferia Bucureşti-ului.

Şanse în Cupă

Joi au loc partidele din optimile de finală ale Cupei României la futsal. Cele două formaţii ale clubului Cityus vor evolua pe teren propriu, după următorul program:

Joi – 2 aprilie

ora 16.00 – Sala Sporturilor,Optimi de finală: Cityus II – Poli Timişoara
ora 18.00 – Sala Sporturilor, Optimi de finală: Cityus – Clujana Cluj-Napoca

Echipele care se vor impune se vor califica în sferturile de finală ale Cupei României.