Arad: Temerarii, la Jocurile Naţionale ale Persoanelor cu Handicap

0

Clubul arădean s-a comportat excelent la ediţia din acest an, unde a concurat alături de grupări din Bucureşti, Cluj-Napoca, Constanţa, Galaţi, Lugoj şi Turda.

Delegaţia arădeană a i-a reunit pe Gabriel Ovidiu Dronca, Leonard Lupaşcu, Monica Malcovici, Simion Popa, Mădălina Pălie, Ioan Talpă şi Gelu Vrabie.
„Temerarii” şi-au confirmat statutul în întrecerea de baschet, pe care au  încheiat-o primii.
La concursul de atletism, Gelu Vrabie, Leonard Lupaşcu, Ioan Talpă, Gabriel Dronca au câştigat proba de ştafetă. La 1.500 m băieţi Lupaşcu terminat pe primul loc, iar Vrabie pe al doilea. Talpă a ocupat a doua treaptă a podiumului la 100 m, fiind urmat de Lupaşcu. Talpă s-a impus la aruncarea greutăţii, iar Vrabie l-a urmat, pe locul secund. În aceeaşi probă, dar rezervată fetelor, Monica Malcovici a terminat pe trei. Arădeanca a luat locul II la aruncarea suliţei, terminată pe III şi de Dronca, la categoria masculină.
Arădenii au mers bine şi la tenis de masă: Simion Popa a luat locul III (băieţi), Monica Malocovici – locul II (fete).
În campionatul de şah, Simion Popa s-a clasat pe V.