Târgu-Mureş: În finală la futsal, moldovenii învinşi

0

Cityus II Târgu Mureş este calificată în fianal Cupei Românei la futsal.

Cityus II Tîrgu-Mureş a reuşit aseară calificarea în Finala Cupei României la futsal. Tîrgumureşenii au învins şi în partida retur, pe Moldocor Piatra-Neamţ, cu scorul de 3-2 (2-0). Golurile au fost reuşite de Kacso Endre în minutele 9 şi 28 şi Orlando Coelho în minutul 14. Tactica abordată de antrenorul Kelemen Sandor a fost una de adormire a adversarului, cu pase repetate în jumătatea proprie, la trecerea timpului, asta pentru că în tur mureşenii s-au impus cu scorul de 5-2, la pauză 2-0. Cum gazdele erau presate de timp, au ieşit la pressing şi au fost surprinse pe contraatac. Conducerea clubului Cityus mulţumeşte celor 30 de suporteri din galeria Fotbal Club Municipal Târgu Mureş care, după o deplasare epuizantă la Arad, au avut puterea să însoţească echipa de futsal la partida de la Piatra-Neamţ. Cityus II Tîrgu-Mureş îşi va apărea trofeul cucerit anul trecut la Chiajna, în faţa celor de la Futsal Craiova. Tîrgumureşenii vor da piept cu învingătoarea dintre CIP Deva şi Olimpic Simeria (în tur, Deva s-a impus la Simeria cu 5-4). Finala se va disputa în data de 15 iunie în Sala Sporturilor din Braşov.