Târgu-Mureş: Parc cu design nou pentru copii la Platou
0Primarul municipiului Târgu-Mureș a dat startul distracției în Complexul de agrement “Mureșul”, oferind celor veniți la eveniment mici și bere gratis.
Mulți dintre cei care au ales să sărbătorească ziua de 1 Mai în cadrul complexului nu au putut rezista tentației de a încerca apa din bazine, mai ales că astăzi a fost prima zi “oficială” de plajă și baie. Celor care li s-a făcut foame sau sete după baia făcută au putut gusta mititeii oferiți chiar de primar, sau au putut bea o halbă de bere după ce au stat liniștiți la coadă.
Mureșenii care au ales să-și petreacă ziua de 1 Mai la pădure au luat cu asalt Platoul Cornești. Aici au avut parte de spectacole de muzică populară, în timp ce copiii s-au bucurat din plin de noul spațiu de joacă amenajat pentru ei.
"Am adus o nouă provocare pentru copii. Trebuie să o felicit pe arhitecta italiană Laura Truti, care a desenat acest spațiu și care a reamenajat și primăria din Milano pentru ideea avută. După Palatul Culturii, care a fost rodul unui arhitect italian, iată că și de data aceasta italienii ajung să facă lucruri minutate pentru mureșeni. Aș dori ca cei mici să dea proiectului nota pe care o merită”, a declarat Dorin Florea, primarul municipiului.