Romania-Bulgaria: 4-4

0

Echipele de fotbal ale Armatelor din Romania si Bulgaria s-au confruntat, ieri, la Giurgiu, intr-un meci amical dedicat intrarii celor doua tari in NATO. Scorul final a fost 4-4, dupa ce, la pauza,

Echipele de fotbal ale Armatelor din Romania si Bulgaria s-au confruntat, ieri, la Giurgiu, intr-un meci amical dedicat intrarii celor doua tari in NATO. Scorul final a fost 4-4, dupa ce, la pauza, romanii conduceau cu 2-1. Din pacate, in a doua parte a meciului, echipa romaneasca, formata, in principal, din generali si colonei, a slabit ritmul, fiind aproape de punctul sa piarda meciul. Golul providential a fost marcat, in minutul 90, de generalul in rezerva... Anghel Iordanescu, care a participat la meci in postura de antrenor-jucator. In cele doua echipe au evoluat si cei doi ministri ai Apararii, Ioan Mircea Pascu si, respectiv, Nikolai Svinarov. Ministrul bulgar a fost inlocuit insa chiar din minutul al doilea al meciului, cand a fost nevoit sa se retraga schiopatand. In schimb, Ioan Mircea Pascu, fost jucator de polo, a demonstrat o conditie fizica de exceptie si a jucat neasteptat de bine toata prima repriza. Meciul retur se va disputa in Bulgaria, in toamna acestui an.