Reşiţa: Robert Nagy a întrecut şoferi profesionişti
0Tânărul reşiţean a participat la primul concurs Viteză Traseu Montan cu o Dacia 1300.
Profil
născut
*16.01.1978 în Reşiţa
educaţie
*Masterat, profil Educaţie Fizică şi Sport
experienţă
*Instructor auto şi moto, arbitru de automobilism
familie
*necăsătorit
La o primă vedere Robert pare extraordinar de liniştit. Nimic din comportamentul său nu trădează pasiunea pentru sporturile extreme. De mic a iubit viteza şi maşinile. La opt ani s-a înscris la cursul de karting care se organiza la Palatul Copiilor din Reşiţa. „M-a chemat un amic să-l însoţesc la cursuri, doar să văd ce face el. Nu ştia să conducă, era mereu în afara decorului.
La invitaţia instructorului am urcat într-unul din karturi. Spre surprinderea lui, m-am descurcat foarte bine. M-am menţinut până la 17 ani la cercul de karting, să adun multe diplome şi medalii”, a povestit, cu nostalgie, Robert. După ce a luat permisul de conducere a participat şi la un concurs de automobilism. Nu intenţiona să facă acest lucru, dar a insistat unul dintre arbitri.
„Am plecat cu tatăl meu să văd o cursă pe Valea Domanului. Arbitrii mă cunoşteau şi unul dintre ei mi-a propus să intru pe traseu ca şi concurent. Am concurat cu o Dacia 1300 nemodificată, o maşină de oraş. Am ieşit pe locul II. Pe locul I a fost un concurent care avea un Golf I, iar pe locul III un băiat cu un Audi 80. Nu îmi venea să cred că am obţinut cu Dacia un astfel de rezultat”, a spus Robert. La al doilea concurs la care a participat, tot Dacia tatalui l-a urcat pe podium. Experienţa sa de şofer profesionist şi-a spus cuvântul ori de câte ori a intrat în competiţii.
Pasiunea l-a dus departe
Pentru că iubeşte maşinile şi motoarele a decis să devină arbitru. Are toate categoriile şi participă la raliuri. Dragostea pentru maşini nu poate să-l ţină departe de ceea ce îndrăgeşte, aşa că, în timp a devenit şi instructor auto şi moto. „Reuşesc să comunic foarte bine cu elevii şi să le transmit cunoştinţele mele. Experienţa mea îşi spune cuvântul. Îmi dau seama ce trebuie să lucrez cu un elev, unde trebuie să insist pentru ca acesta să devină un bun şofer. Este important ca elevii mei să devină şoferi. Să scot un şofer bun dintr-o persoană care nu are nimic cu şofatul este o victorie pentru mine. Spre surprinderea mea fetele sunt pasionate de motociclism. Poate chiar mai mult decât băieţii. Am avut trei eleve care, în câteva ore, au învăţat motorul şi poligonul”, a spus Robert. Instructajul i se potriveşte ca o mănuşă. Are răbdare şi reuşeşte să împărtăşească din experienţa elevilor pe care îi coordonează. Crede că şi faptul că este tânăr îl ajută mult.
Întrebări şi răspunsuri
*Cum este viaţa ta?
Destul de agitată. Pe traseu toată ziua, atent la trafic, atent la elevi. Îmi iau zilnic doza de adrenalină.
*Ce planuri de viitor ai?
Cursuri de paraşutism, planorism şi avioane uşoare.
*Ce părere ai de femeia la volan?
Femeile sunt mai atente decât bărbaţii. Totul este legat de experienţă.
Ce-i place
„Îmi place ceea ce fac. Îmi place automobilismul, dar nu mai concurez, conştientizez că este periculos.Îmi place că mă pot bucura de tot ce este frumos şi de drumeţiile în natură. Îmi place să călătoresc“.
Ce nu-i place
„Nu-mi place minciuna. Nu-mi place ignoranţa, fiecare putem realiza ceva dacă vrem. Spre surprinderea tuturor, nu-mi plac femeile care nu vorbesc“.