Refugiaţii din Sri Lanka, mutaţi în alte tabere - Revista presei intenaţionale

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Refugiaţii din Sri Lanka, mutaţi în alte tabere - Revista presei intenaţionale
Refugiaţii din Sri Lanka, mutaţi în alte tabere - Revista presei intenaţionale

Presa internaţională de astăzi srie despre refugiaţii din Sri Lanka, rădăcinile actualului război civil yemenit sau discuţiile de reluare a relaţiilor americano.cubaneze. Printre alte subiecte, Karzai avertizează Vestul, iar un soldat canadian a fost ucis şi alţi 11 răniţi.

Refugiaţii din Sri Lanka, mutaţi în alte tabere. Cel puţin jumătate dintre cei 10.000 de refugiaţi de război, despre care guvernul din Sri Lanka susţine că au fost trimişi acasă, încă se mai află în tabere de transfer, anună Reuters, citând surse guvernamentale. Lynn Pascoe, şeful departamentului politic al ONU a făcut un tur prin mai multe tabere de refuguaţi, mergând inclusiv în Menik Farm, cea mai mare din Sri Lanka. Reprezentantul ONU s-a deplasat în insula din Oceanul Indian pentru această chestiune.


Rădăcinile actualului război civil din Yemen,
în care guvernul vrea să elimine un grup separatist - Shia, ajung până la războiul rece regional din 1960. În acel moment, trupe armate, cu sprijin egiptean, au eliminat Shia, care se afla la putere de 1.000 de ani. Astfel s-a format Yemenul modern, scrie BBC. În 1962, trupe reublicane au pus stăpânire pe Sanaa, în timp ce cei aflaţi la putere s-au retras în munţi pentru a pregăti o contra-ofensivă, pe acelaţi teritoriu pe care se luptă şi astăzi.

Discuţii pentru reluarea relaţiilor americano-cubaneze.
Oficialii cubanezi şi americani se întâlnesc pentru a discuta posibilitatea de a relua serviciile poştale directe, suspendate cu mult timp în urmă. Aceste discuţii, rezultat al propunerii venite din partea SUA în mai, sunt văzute ca un alt pas în eforturile preşedintelui Barack Obama de a reface relaţiile diplomatice SUA - Cuba, rupte cu mult timp în urmă. Într-o declaraţie, Cuba a anunţat că cele două părţi au discutat chestiuni care includ "trasportarea corespondenţei, securitatea poştei şi metode de plată pentru aceste servicii", scrie Reuters.

Afganistan: Karzai avertizează Vestul.
Preşedintele afgan Hamid Karzai a avertizat observatorii vestici să nu "delegitimeze" rezultatul alegerilor prezidenţiale din ţara sa, care au fost suspectate de fraudă. Rezltatul final al numărătorii voturilor l-au scos pe Karzai câştigător, cu 54%, dar rezultatele nu vor fi validate până când autorităţile nu temină de investigat eventualele fraude, anunţă CNN.

Un soldat canadian a fost ucis şi alţi 11 răniţi în explozia unei bombe artizanale la trecerea autovehiculului în care se aflau, în sudul Afganistanului, a anunţat joi armata canadiană, citată de Canadian Press. Acest incident ridică la 131 numărul soldaţilor canadieni care au murit în Afganistan de la începutul misiunii canadiene în această ţară, în 2002. Militarul ucis avea 23 de ani şi făcea parte din batalionul al 2-lea al celui de-al 22-lea regiment regal, a declarat gen. Jonathan Vance într-o conferinţă de presă televizată.

Societate

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite