Râmnicu Vâlcea: Cei mai rapizi poştaşi din judeţ au marşăluit prin Parcul Zăvoi

0

Câştigătorii maratonului au fost un poştaş din Horezu şi o poştăriţă din Râureni.

Cei mai iuţi de picior poştaşi au mărşăluit sâmbătă, începând cu ora 10,30, pe aleile din Parcul Zăvoi, din Râmnicu Vâlcea. Poştăriţele au dat mai multe ture de alei, însumând şapte kilometri, iar poştaşi au făcut zece kilometri. Cu arbitri care au fost pe tot traseul, cei care au încălcat regulile marşului au fost depunctaţi. Cea mai rapidă poştăriţă a fost Maria Udrea, de la oficiul Poştal din Râureni, iar locul întâi la bărbaţi a fost câştigat, aşa cum era de aşteptat, de un poştaş foarte iute de picior, Claudiu Costescu, de la Oficiul Poştal din Horezu. Claudiu este şi fotbalist la echipa de divizia D, Flacăra Horezu şi în ultimii trei ani a participat la balcaniadele desfăşurate în Serbia, Macedonia şi România, unde cel mai bun loc câştigat a fost VI, într-o competiţie acerbă cu poştaşi din nouă ţări din balcani. Primii trei clasaţi vor participa la faza regională a Marşului Poştaşilor care va avea loc pe 23 mai. Cel mai în “vârstă” maratonist a fost Nicolae Ionescu (47 ani), tot din Horezu.