Pitesti: Dang - Sony, vietnamezul îndrăgostit de Piteşti
0Dang-Sony este unul dintre oamenii care au adus cultura asiatică în Piteşti. Ghidându-se după învăţăturile lui Buddha, el a reuşit în viaţă datorită caracterului său puternic şi firii ambiţioase.
Sony, un vietnamez din Hanoi, a venit prima oară în Piteşti în urmă cu 15 ani, printr-o bursă de studiu pentru anul pregătitor. Urma să se ducă la Bucureşti, pentru a urma cursurile Facultăţii de Relaţii Internaţionale. Însă atât de mult i-a plăcut Piteştiul, încât s-a hotărât să se stabilească aici. Tot aici a studiat electronica şi, pasionat de acest domeniu, s-a lansat în afaceri bazate pe acest profil: şi-a deschis un service pentru reparaţii telefoane mobile şi alte electronice. Cu timpul, Dang-Sony şi-a întemeiat aici o familie, căsătorindu-se cu o piteşteancă. Au împreună un copil, aşa că vietnamezul, acum cetăţean român, nu se gândeşte să se mai întoarcă vreodată în ţara sa natală altfel decât în vacanţă. În ultimii ani, a reuşit să îşi aducă în Piteşti şi o parte din rudele din Vietnam, încercând să le ofere un trai mai bun.
Restaurant vietnamez în Piteşti
Service-ul său fiind de calitate, a ajuns să fie căutat, aşa că afacerea a prosperat, ajungând chiar să îşi deschidă anul trecut o altă afacere, un restaurant cu specific asiatic. „Asia Food Cooking are o bucătărie vietnameză, având meniuri şi din alte bucătării asiatice: japonez, tailandez, chinezesc şi vietnamez. Conceptul pe baza căruia funcţionează această bucătărie este „o mâncare sănătoasă“. Bucatele ajută la reducerea nivelului colesterolului, înlătură fobia de îngrăşare şi garantează o viaţă mai lungă. Principalele preparate sunt realizate din carne de raţă sau de pui, dar şi din fructe de mare şi porc, garnisite cu orez, tăieţei şi legume“, explică Sony.
Diferenţe de cultură
Cât priveşte diferenţele dintre cultura europeană şi cea asiatică, Sony spune că acestea sunt evidente. „În ceea ce priveşte filozofia vieţii, în prezent, în Asia orientările sunt mai mult către om şi natură. În Europa, în schimb, oamenii se axează pe plan ştiinţific, cu toate că în trecut era invers. Ştiinţa a pornit din Asia. Mă refer la matematică, mecanică şi multe altele“, explică vietnamezul stabilit în Piteşti.
Întrebări şi răspunsuri
R: Ce sursă de inspiraţie ai avut în viaţă?
D.S.: Pentru a reuşi în viaţă, am avut ca model cele 14 învăţături ale lui Buddha, pe care le-am tradus şi pentru piteşteni. Acestea sunt sfinte pentru noi, asiaticii.
R: Ai de gând să te mai întorci în Hanoi?
D.S.: Nu cred. Poate doar în vacanţă. Acum sunt cetăţean român şi casa mea e aici în Piteşti, alături de familia mea.
Ce-i place?
„Îmi place să muncesc, să călătoresc şi să cunosc lumea, să fac lucruri de care să beneficieze cât mai mulţi. Ca om îl admir foarte mult pe primarul Tudor Pendiuc“, spune vietnamezul.
Ce nu-i place?
„Nu suport oamenii leneşi, care nu vor să înveţe şi să aprecieze munca celorlalţi“, explică Dang – Sony.
Profil
Născut : 1976, Hanoi, Vietnam
Studii: Facultatea de Electronică din Piteşti.
Stare civilă: căsătorit, copil.
Experienţă: service electronice, restaurant