Noua lege a pensiilor intră anul viitor în dezbaterea Parlamentului
0
Noua lege a pensiilor ar urma să fie finalizată până în luna octombrie, iar Guvern şi-ar da acordul, o lună mai târziu, adică în luna decembrie. Potrivit consilierului de stat al premierului, Mihai Şeitan, în primul trimestru din 2010 legea va fi supusă dezbaterii Parlamentului pentru a fi aprobată.
Mai citeşte şi:
Primele de vacanţă bagă zâzanie între bugetari
Magistraţii de la Curtea Supremă au câştigat procesul cu Ministerul Finanţelor
Boc propune ca până la sfârşitul anului miniştrii să ia salarii mai mici cu 20%
"Proiectul noii legi a pensiilor este în stadiu avansat de elaborare şi va fi finalizat până în luna octombrie, pentru a intra în dezbatere publică până la sfârşitul anului. Noua lege a pensiilor, ce va înlocui complet legea 19/2000, va fi aprobată de Guvern în luna decembrie şi va fi aprobată de Parlament în prima parte a anului 2010", a spus Şeitan.
Mihai Şeitan a precizat, pentru NewsIn, că noua lege a pensiilor va introduce o serie de reglementări pentru a descuraja angajaţii să iasă la pensie pe caz de boală, deoarece "există aproape un milion de pensionari care au ieşit din câmpul muncii apelând la acestă modalitate".
"Dorim să-i descurajăm, totodată, pe cei care apelează la pensionarea anticipată, deoarece în fiecare an se triplează numărul celor care sunt plătiţi, astfel, din sistemul public de pensii", a mai spus Şeitan.
În 2030 vârsta de pensionare a femeilor va fi egală cu cea a bărbaţilor
Mihai Şeitan, consilier de stat pentru muncă şi protecţie socială, a explicat că până în 2030 vârsta de pensionare a femeilor va fi egală cu cea a bărbaţilor, respectiv de 65 de ani.
Începând din 2010, pensiile se vor majora în raport cu inflaţia şi nu se va mai ţine cont de evoluţia salariului mediu pe economie, a mai spus el.
Pensiile speciale în vizorul Executivului
Pentru pensiile speciale,Mihai Şeitan a explicat că "este nevoie de o decizie politică în ce priveşte modul în care va fi făcută recalcularea acestora", şi că în acest moment se fac calcule pentru a vedea cu cât trebuie reduse pensiile celor care au ieşit la pensie pe vechiul sistem.
Reprezentantul guvernului declara în 27 mai că pensiile mai mari de 10.000 de lei vor fi recalculate şi că acestea ar putea ajunge la o treime din valoarea actuală.Potrivit lui Mihai Şeitan, aproximativ 9.000 de persoane beneficiază de astfel de pensii.
Cei care beneficiază de pensii calculate după legi speciale sunt: magistraţii, poliţiştii, militarii, parlamentarii, funcţionarii parlamentari, angajaţii din instanţe sau Parchete, precum şi personalul diplomatic.
Cea mai mare pensie lunară este de aproximativ 32.000 de lei şi este primită de un magistrat.