Oradea: Rezultate bune pentru sportivii Clubului Tae-Kyon Oradea

0

Sala de sport din Sânmartin a găzduit sâmbătă a doua ediție a cupei Rono. Evenimentul a fost organizat de Clubul Sportiv West Team Oradea. Competiția a unit la start aproximativ 80 de sportivi de la patru cluburi din Oradea și de la Clubul Sportiv Minerva Cluj.

Clubul Sportiv Tae-Kyon Oradea, al cărui antrenor este Alexandru Sas (trei dan), a participat cu 23 de sportivi și a obținut locul III în clasamentul general pe echipe. La luptă copii feminin - 12 ani + 30 kg, Roxana Costea a reușit să obțină locul I. Tot primul în clasament a fost și Nicolae Iacob, la luptă juniori mici masculin + 52 kg. Locul I l-a obținut și Marian Rencsik, la categoria luptă juniori masculin - 58 kg. La categoria juniori masculin - 70 kg a luat locul I sportivul orădean Norbert Piheni. Echipa formată din Petriko Csaba, Piheni Norbert, Rencsik Marian au luat locul II în clasamentul pe echipe la spargere forță juniori. Aceeași echipă de juniori a reușit să obțină locul II la luptă echipă. La seniori, Iosif Pătrașcu a luat locul I la categoria - 63 kg. Echipa de seniori formată din Iosif Pătrașcu, Szabolcs Salamon, Szabolcs Pap, Zsolt Kereszturi a obținut locul III atât la luptă echipă seniori cât și la spargere forță seniori. "Sunt mulțumit de rezultatele obținute de sporivii mei, dar pot să spun că la proba de spargere forță, la categoria masculin, sportivii nu s-au concentrat, deși au spart scândurile în final au făcut câteva greșeli tehnice", a declarat Alexandru Sas, antrenorul clubului. Sportivii se pregătesc pentru Cupa Internațională de Vară, care va avea loc în perioada 18 - 20 iunie la Oradea.