Neamţ: Ceahlăul, matematic în Liga I de pe primul loc (SONDAJ)

0

Ceahlăul a învins astăzi, în deplasare, pe CS Buftea, cu scorul de 4-1 şi va sărbători etapa viitoare, pe teren propriu, promovarea în elita fotbalului românesc.

Nemţenii au condus la pauză cu 2-0, prin dubla lui Gafiţa (min.18 şi 45). La reluare, Bădescu a dus scorul la 3-0 (min.46), iar Achim a marcat în minutul 66 pentru 4-0. Gazdele de la Buftea au înscris golul de onoare în ultimul minut, prin Dumitrescu, din lovitură de la 11 metri.

Cu această victorie clară, FC Ceahlăul a acumulat 66 de puncte, la opt puncte distanţă de ocupanta locului doi, CSM Ploieşti. Cele două echipe se vor duela la finele săptămânii pe stadionul din Piatra Neamţ, în derby-ul seriei I a Ligii a II-a. Chiar dacă ar pierde acest meci şi cel din ultima etapă, cu Dinamo II Bucureşti, nemţenii nu mai pot pierde primul loc care le asigură promovarea.