Lucrează de 15 ani în industria de IT&C
0
Dragoş Salamac conduce în prezent operaţiunile companiei BenQ Austria din România. De formaţie inginer, Salamac are 42 de ani şi a profesat în ingineria software şi hardware, a trecut apoi la vânzări de IT şi ulterior la marketing.
Dragoş Salamac a terminat în 1991 Facultatea de Automatică, secţia Construcţia Calculatoarelor, din cadrul Universităţii Politehnica Bucureşti. Pentru că a vrut să câştige experienţă, nu doar să înveţe teorie, Salamac a lucrat, încă din timpul facultăţii, în departamentul de producţie al firmei Electronica în funcţia de inginer.
După terminarea studiilor, a mai făcut încă un pas în cariera sa profesională şi a trecut din sectorul de producţie al societăţii în cel de proiectare. Aici, proaspătul absolvent se ocupa cu testarea componentelor hardware ale produselor.
De la inginerie la marketing
A lucrat ca inginer până în 1994, când a decis să schimbe domeniul. Următoarea treaptă în traiectoria lui s-a concretizat atunci când a ales departamentul de vânzări din cadrul firmei Scop. Salamac a lucrat aici timp de şapte ani.
Pentru mai puţin de jumătate de an, din decembrie 2001 până în martie 2002, el a ocupat poziţia de marketing manager al companiei Tornado. După scurta trecere prin Tornado, Salamac s-a întors la domeniul vânzărilor şi a semnat un contract cu PC&A, o firmă de distribuţie de calculatoare. „Aici m-am ocupat de partea de marketing şi de cea de aprovizionare până în 2007“, spune Salamac.
Traiectorie ascendentă
El consideră că trecerea de la un job la altul a fost firească, a început din poziţia de account manager şi a ajuns la cea de sales manager şi apoi la cea de director executiv. Un periplu profesional despre care Salamac povesteşte cu nostalgie, spunând că de-a lungul timpului a coordonat diverse departamente.
Din compartimentul de vânzări şi aprovizionare la cel de marketing, apoi la cel de comunicare şi de PR, el a trecut prin toate. Iar modalitatea pe care a găsit-o pentru a se relaxa este să mixeze muzică. În timpul liber, compune muzică house, latino sau R&B. Mărturiseşte că şi-ar dori totuşi mai mult timp pentru călătorii, cea mai recentă fiind doar una virtuală, atunci când a găsit în biblioteca părinţilor „Basmele“ lui Petre Ispirescu.
„Este interesant să vezi că, ceea ce citeai când aveai şapte ani, acum îţi spune considerabil mai multe lucruri“, povesteşte el. Din 2007 până la sfârşitul lui 2008 a lucrat la Sistec, în cadrul companiei RTC. Aici a ocupat poziţia de purchasing and presales manager. De la sfârşitul lui 2008 ocupă poziţia de team leader pentru România al companiei BenQ Austria. În atribuţiile lui intră coordonarea ehipei BenQ din România, o companie cu care Salamac a colaborat încă din perioada în care era angajat la PC&A.
„Am fost primul care a distribuit, prin PC&A, produsele BenQ în România“, arată el. Salamac povesteşte că, în perioada în care el a lucrat la PC&A, BenQ se numea Acer Peripherals. În cei 15 ani de când activează în industria de IT&C autohtonă, el a lucrat cu firme de distribuţie IT, dar au fost şi cazuri în care companiile partenere se ocupau cu asamblarea de calculatoare.
Curriculum Vitae
1994 – 2001 – a lucrat în departamentul de vânzări al Scop
Decembrie 2001 – martie 2002 – marketing manager al Tornado
Martie 2002 – 2007 – a fost angajat în departamentul de marketing şi aprovizionare al PC&A
2007 – sfârşitul lui 2008 – a fost purchase şi presales manager al Sistec
Sfârşitul lui 2008 – prezent – team leader BenQ România