Leonard Doroftei, jefuit la lumina reflectoarelor in "Tara tuturor posibilitatilor"

0

* Desi toata lumea a vazut cum romanul l-a zdrobit pe Paul Spadafora, arbitrii au decis ca meciul a fost egal * Spadafora a fost vazut castigator doar de panamezul care l-a inlocuit in ultima clipa pe singurul arbitru european al partidei

Meciul dintre Leonard Dorin Doroftei, campionul mondial WBA al categoriei semiusoare, si americanul Paul Spadafora, detinatorul centurii de campion mondial IBF in cadrul aceleiasi categorii, desi disputat ieri dimineata, incepuse in urma cu mai bine de o saptamana printr-o disputa violenta pe tema arbitrilor. Cu un tupeu incredibil, americanii, care aveau, oricum, avantajul terenului propriu pentru ca Doroftei acceptase sa lupte la Pittsburg, orasul natal al lui Paul Spadafora, s-au gandit sa faca meciul mai usor pentru compatriotul lor si au desemnat trei arbitri judecatori din SUA. Interbox a protestat, dar nu a putut obtine mai mult de un arbitru din afara Americii, pe danezul Ovesson. Culmea, in ultima clipa, el nu a fost primit in SUA, asa ca locul lui a fost luat de un... panamez. Cu atatea avantaje de partea sa, este de inteles de ce Spadafora a declarat, in momentul in care s-a anuntat ca meciul s-a terminat la egalitate: "Ma asteptam sa castig", dar probabil ca la fel ar fi spus si daca il adunau cu farasul de pe jos. Aceasta ar fi fost, de altfel, singura situatie in care Doroftei putea fi declarat invingator, pentru ca bataia pe care i-a administrat-o el americanului in meciul de 12 runde nu i-a convins si pe arbitri ca merita si centura de campion mondial al categoriei semiusoare, versiunea IBF. Presa americana avertizase inaintea acestui meci ca, in conditiile in care boxeaza cu un american, la el acasa si arbitrat de trei judecatori de pe continent, Doroftei poate sa castige numai printr-un K.O. Iar romanul a aratat ca vrea acest lucru din primele secunde ale meciului. "Asa cum am promis, am venit aici sa ma bat", a spus Dorin dupa meci, iar Spadafora a simtit pe pielea lui ce inseamna sa te bata cel mai bun boxer profesionist pe care l-a avut Romania vreodata. Mai bine de trei sferturi din meci, americanul nu a facut altceva decat sa se apere, a incasat cu stoicism lovitura dupa lovitura. A reusit, cu noroc, sa-i sparga romanului arcada in ultima runda si, convins ca acest lucru este de ajuns pentru a castiga, s-a mirat ca arbitrii nu anunta acest lucru. Doroftei i-a dat lui Spadafora 344 de pumni Toti specialistii neimplicati propriu-zis in judecarea acestui meci, de la comentatorii HBO, post de televiziune care a transmis meciul in peste 60 de tari, si pana la ziare, reviste sau site-uri de specialitate, toti au spus ca Doroftei a castigat, dar toate aceste pareri nu conteaza. Asa cum nu conteaza nici statisticile, care spun, iata, ca Doroftei i-a dat lui Spadafora 344 de pumni cu care i-a deschis ambele arcade si l-a umplut de sange, in vreme ce americanul l-a lovit pe compatriotul nostru doar de 259 de ori. Punctual, Doroftei a castigat fara drept de apel opt din cele doua reprize, una singura a revenit americanului, in vreme ce celelalte trei s-au terminat la egalitate. Dorin a castigat clar primele trei reprize, in aceasta din urma reusind chiar sa-i sparga arcada lui Spadafora, a terminat-o la egalitate pe cea de-a patra si s-a impus, din nou, fara probleme, in urmatoarele patru reprize. Abia in reprizele a noua si a zecea, meciul este echilibrat, dar Dorin revine puternic, se impune in repriza a 11-a pentru ca, asa cum am mai spus, Spadafora sa-si treaca in cont prima sa repriza castigata, cea de-a 12-a. Degeaba insa, pentru ca arbitrii stiau ce au de facut si, daca meciul n-a fost mai echilibrat in asa fel incat sa-l dea castigator pe Spadafora, au scos din palarie un egal nedrept, sanctionat drastic de lumea boxului. Un american, Patrick Russel, a decis ca Doroftei a castigat cu 115-113, panamezul Guillermo Perez l-a dat castigator pe Spadafora cu 115-114, in vreme ce Gary Merritt, cel de-al treilea judecator al meciului, a scos la iveala un egal: 114-114. Revansa va avea loc in Romania "Am aratat lumii intregi ceea ce pot sa fac in ring", a spus, dupa meci, cu mandrie, dar si cu tristete, Doroftei, "si impotriva tuturor am obtinut un rezultat de egalitate, iar romanul Doroftei a ramas neinvins. Revansa va fi posibila, poate, in Canada sau in Romania. Totusi, inainte de a fi campion sunt tata si va trebui sa am grija de familia mea". Romanul a refuzat sa comenteze arbitrajul, dar a spus ca ii lasa pe cei care au vazut meciul sa aprecieze. Atat Doroftei, cat si Spadafora s-au declarat de acord cu organizarea revansei, iar Iosif Armas, presedintele FR de Box, a spus ca a si obtinut acordul celor de la Interbox pentru ca acest meci sa aiba loc in toamna, in Romania: "Am discutat cu managerul general al clubului Interbox, Yvon Michel, care a spus ca este incantat de ideea ca meciul revansa dintre Doroftei si Spadafora sa se desfasoare in Romania. Garantez in proportie de suta la suta ca Dorin va lupta din nou cu Spadafora in Romania. Meciul a fost clar castigat de Doroftei". Oficial, insa, acest lucru nu s-a intamplat, din pacate, iar toata lumea isi doreste acum o revansa corecta, care sa arate lumii ca Leonard Dorin Doroftei este cel mai bun boxer profesionist la categoria semiusoara.