Iepuraş Playboy, în luptă cu Primarul Sinaia

0

Prima zi din competiţia Trofeului „Sinaia Forever” se apropie de sfârşit. Dar suspansul nu se termină aici. Până duminică se vor mai auzi motoarele turate la maximum pentru Campionatul Naţional de Viteză în Coastă Dunlop 2010, ce se desfăşoară în acest weekend la Sinaia.

Etapa a VII-a anunţă podiumul:
Locul I - Lucien Hora (maşină Lola F3000, timp la pregătire: 02:07,686)
Locul II – Titi Aur (Mitsubishi Lancer EVO, timp la pregătire 02:03,596)
Locul III – Silviu Dumitrescu (maşină Dallara)

Deşi după manşele cronometrate, de pregătire, Titi Aur părea să confirme că va fi campion şi la ediţia din acest an, în clasamentul final el a fost surclasat de Lucien Hora, cel care în clasamentul provizoriu ocupase locul al treilea. Şi acesta este un pilot-veteran, fost campion şi vice-campion în grupa H. Diferenţa dintre el şi Titi a fost de doar câteva fracţiuni de secundă, însă „vitală” în clasament.

Primarul Sinaia, care a concurat la categoria H3 cu o maşină Dacia Logan, s-a clasat şi el pe podium, însă doar la categoria lui. Maşina nu îi aparţine, ci este a unui prieten, care a investit aproape 20.000 de euro pentru a „prepara” maşina. „Nu am scos un timp atât de bun, dar nici nu am mai avut vreme să mă pregătesc suficient şi să particip frecvent şi la alte competiţii”, ne-a declarat Vlad Oprea, primarul oraşului Sinaia şi un împătimit al sporturilor cu motor.

O prezenţă foarte aplaudată la start a fost o altă Dacie Logan, de data aceasta condusă de o femeie: Andreea Necula, fost iepuraş Playboy. La un moment dat se zvonise că l-ar fi surclasat pe primarul din Sinaia, dar iarăşi câteva fracţiuni de secundă au făcut diferenţa.

Clasamentul categoriei H3, la care a concurat primarul Sinaia, Vlad Oprea, este: