Adevarul.ro

Adevarul pentru
iPhone, iPad si Android

Hunedoara: Pleacă la muncă în UE pe cont propriu

24 martie 2009, 21:21 |  Autor: Iulia Tudor  | 

 

Serviciul EURES este contactat de tot mai puţine persoane

Majoritatea pleacă dincolo prin intermediul cunoştinţelor care au mai lucrat în altă ţară.

Numărul hunedorenilor care apelează la serviciile oferite de EURES (Serviciul European de Ocupare a Forţei de Muncă) pentru a-şi găsi o slujbă într-unul din statele Uniunii Europene este mic comparativ cu al celor care-şi găsesc un job pe cont propriu. Puţin peste 50 de persoane au trecut pe la sediul EURES din cadrul Agenţiei Judeţene pentru Ocuparea Forţei de Muncă Hunedora, de la începutul anului până în prezent. Doar patru persoane au semnat însă contractul de muncă cu angajatorii străini.

Cu banii câştigaţi trăiesc tot anul
„Pentru majoritatea e mai simplu să-şi găsească un loc de muncă prin propriile forţe, decât să apeleze la noi. Mulţi hunedoreni pleacă prin intermediul cunoştinţelor care deja au lucrat în altă ţară. În plus, dacă vin la noi au nevoie de anumite acte, chiar dacă sunt puţine şi uşor de procurat”, a declarat, pentru Adevărul de Seară, consilierul EURES, Adrian Roman.
Chiar dacă unii hunedoreni şi-au pierdut, între timp, slujba de peste graniţă, când se întorc acasă nu se interesează absolut deloc de oferta locală a locurilor de muncă. Preferă să aştepte o perioadă, tatonează terenul şi în cele din urmă caută un loc de muncă tot în străinătate. Unele persoane fac acest lucru de cinci, şase ani de zile. Merg şi lucrează, spre exemplu în Germania, doar câte patru, cinci luni pe an, apoi se întorc şi cu banii câştigaţi se descurcă tot restul anului.


Cei mai mulţi lucrează în agricultură
Munca la câmp sau în sere este principalul domeniu în care hunedorenii se angajează atunci când pleacă peste graniţă. ,,Am avut o tânără care anul trecut a plecat la cules de căpşuni în Danemarca. Deşi era licenţiată în inginerie, s-a descurcat de minune, iar în numai două luni de zile a câştigat aproape 2.500 de euro. Danezii au rechemat-o şi ea a fost de acord să plece din nou”, a adăugat consilierul Eures. În sectorul agricol, chiar mâine va avea loc o selecţie a celor care doresc să lucreze în Danemarca.
În acest sens, serviciul EURES  a consiliat aproape 40 de hunedoreni, însă doar zece vor participa la selecţia care va avea loc la Slatina, judeţul Olt, unde se va decide concret cine va pleca în Danemarca.

Introdu codul de mai jos:


* click pe imagine pentru reincarcare daca nu intelegi scrisul.



Trimite Anuleaza
TRIMITE
0 comentarii
 
     

    Carla Bruni-Sarkozy, în centrul unui scandal financiar

    Potrivit unei anchete a jurnalistului Frédéric Martel de la săptămânalul francez „Marianne", Fu ...

    Locuri de muncă în sectorul agricol din Finlanda și Danemarca. Vezi aici cum poți aplica!

    Angajatorii danezi și finlandezi oferă zeci de locuri de muncă în sectorul agricol la cules de ...

    EXCLUSIV/Adevărul a aflat cu cine era Lucescu în maşină în momentul accidentului. Vezi cine e!

    Mircea Lucescu a fost implicat cu câteva ore în urmă într-un accident rutier din care tehnician ...

    Câştigătorii de la „Vocea României“ şi „X Factor“, faţă-n faţă

    Până de curând, Andrei Leonte (22 de ani) şi Ştefan Stan (34 de ani) şi-au trăit viaţa ca orice ...


    Mălin Bot

    Decizia de a pedala pe extremismul naţionalist, pentru a aduna voturi la alegerile locale din Odorheiu Secuiesc, plasează Partidul Civic Maghiar (PCM) în categoria partidelor-măscărici. Continuare

    Adevarul on Facebook

    Mioara, o prinţesă părăsită

    Sabin Orcan

    De cealaltă parte, Petre nu suflă niciun cuvinţel în apărarea Mioarei, căci ar însemna că trebuie să se caute şi el niţel prin portofel. Cum ziceam, fostul prim-ministru se comportă ca regii de odinioară.

    Nasc şi la Moldova oameni…

    Liviu Antonesei

    Din când în când, mai ales când unii neghiobi, cărora nu le ajunge rasismul etnic şi trec la cel regional, aruncă vorbe spurcate despre moldoveni, care ar fi leneşi, săraci şi înapoiaţi, îmi amintesc o hartă care a atârnat pe peretele clasei mele pe toată durata liceului…

    Vorbe de prim-ministru

    Grigore Cartianu

    Astăzi nu scriu nimic. Pe ploaia asta, m-am cam lenevit.

    De ce trebuie să votăm

    George Radulescu

    „De ce să mai votez dacă toţi politicienii sunt la fel?".

    Preţul benzinei, umflat cu pompa

    Ovidiu Marincea

    Avem nevoie de bani la buget pentru că tocmai ne-am propus să-l ciuruim cu nişte creşteri salariale, nişte bani la pensionari... De unde îi luăm? Păi din taxe! Bun, să suprataxăm ceva! Aşa par să gândească guvernanţii, oricare ar fi ei, de 20 de ani.

     
    anuntexpres.ro - widget 5 articole